Kanserden Koruyucu Beslenme Tarzı

Kanserden Koruyucu Beslenme Tarzı

Bol sebze ve meyve yiyen kişiler, ağız boşluğu, mide, mesane, pankreas ve yumurtalık kanseri gibi kanser hastalıklarına daha az yakalanıyor.

Yapılan araştırmalara göre, her üç kanser hastalığından birisinin besinler yüzünden kaynaklanıyor. Bol sebze ve meyve yiyen kişiler, akciğer, bağırsak, göğüs, rahim ağzı, nefes borusu, ağız boşluğu, mide, mesane, pankreas ve yumurtalık kanseri gibi kanser hastalıklarına daha az yakalanıyor.

Bilim adamları, sebze, meyve, ekmek, makarna, şehriye, pirinç ve diğer tahıllarda bulunan posalı gıdalardan yiyen kadınların, göğüs kanserine yakalanma ihtimalinin, az posalı gıda alan kadınlardan daha az olduğunu tespit etti.

Ayrıca, vejetaryenlerin diğer kişilere oranla kansere daha seyrek yakalandıkları, az miktarda yağsız etin sağlıklı beslenmenin bir parçası olduğu ifade edildi.

Uzmanlara göre, kiloyu sağlıklı bir düzeyde tutmak, kansere yakalanma riskini azaltıyor. Şişmanlık ise, göğüs kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın bağırsak kanseri riskini de artırıyor. Çok yağlı yiyecekler ise kalın bağırsak kanserine ve erkeklerde de prostat kanserine sebep olabiliyor.

Uzmanların kanserden korunma tavsiyeleri ise şöyle sıralanıyor:

 • Değişik ve besleyici gıdalar yiyiniz. Bunun nedeni vücudumuzun kanserle savaşırken değişik gıdalardan gelen değişik maddelere ihtiyacı olduğuna bağlanıyor.
 • Her gün en az beş porsiyon sebze ve beş porsiyon meyve yiyin.
 • Ekmek, makarna, kahvaltılık tahıllar, pirinç, diğer tahıllar, patates, kuru bezelye ve fasulye gibi nişastalı ve yağı az besinlerden bol bol yiyin.
 • Az yağlı ve bol posalı bir yemek rejimi ile düzenli egzersizi birleştirerek şişmanlığı önleyin.
 • Balık, derisi çıkarılmış tavuk eti ve yağsız et yiyip, yemek rejimindeki yağ miktarını azaltın.
 • Kızartmalar, "al-götür" türü yağlı gıdalar, sosis, salam, börek, hamur işi ve pastaları azaltın.
 • Cips, tatlı bisküvi, yağlı kremalı pastalar ve şişmanlatıcı tatlıları özel günlere saklayın, her gün yemeyin.
 • Ekmeğin üzerine tekli-doymamış veya çoklu-doymamış yağlardan (kanola ve ayçiçeği yağı gibi) yapılan ezmeleri az miktarda olmak üzere sürünüz. Yemek yaparken zeytinyağı, kanola yağı, yerfıstığı yağı ve aspur yağı gibi tekli-doymamış ve çoklu doymamış yağlardan kullanın.
 • Büyükler ve okula başladıktan sonra çocuklar için yağı azaltılmış veya az yağlı süt, yoğurt ve peynir kullanın, okula gitmeyen çocuklara normal süt ve yoğurt verin.
 • Turşusu yapılmış veya füme edilmiş ve bu sebeple çok tuzlu olan gıdalardan uzak durmaya çalışın.
 • İçki almayın. Alkol; ağız boşluğu kanseri, nefes borusu kanseri, gırtlak kanseri ve karaciğer kanseri riskini arttırabilir. Sigarayla birlikte içki içmek kanser riskini artırır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...