Tüp Bebek Başarısı Nasıl Artar?

Tüp Bebek Başarısı Nasıl Artar?

Tüp bebek tedavisinde başarının arttırılması demek, bebek sahibi olmak isteyen çiftler için büyük bir umut demektir.

Tüp bebek tedavisinde başarının arttırılması demek, bebek sahibi olmak isteyen çiftler için büyük bir umut demektir. Çiftlerin bebek özlemine son vermek için uygulanan tüp bebek tedavisinde 3 defa başarısızlık yaşanması, tüp bebek başarısızlığı olarak adlandırılır. Bu başarısızlığın meydana gelme sebebi tam olarak bilinmez. Fakat başarısızlıklarda bazı faktörlerin etkili olduğu düşünülür. Tüp bebek tedavilerinde kadının rahminden kaynaklanan sebepler, anormal immünolojik yanıt yani savunma sisteminden kaynaklanan sorunlar, kan pıhtılaşma bozukluğu gibi hastalıklar, aileden kaynaklanan genetik sorunlar, tüplerde sıvı birikimi ile endometriyozis gibi faktörler tüp bebek tedavisinde başarıyı engelleyecek unsurlardır.

Tüp bebek uygulamalarında tıp alanındaki gelişmelere rağmen başarısızlığa etki edecek pek çok faktör vardır. Tüp bebek tedavisine rağmen gebe kalamayan çiftlere, tekrar tüp bebek uygulaması yapılır. Bunun yanı sıra farklı tedavi yolları uygulanıp, başarısızlıkların engellenmesine çalışılır. Çiftler açısından aileyi tamamlayan bir unsur olarak görülen çocuğun, doğal yöntemlerle elde edilememesi yüzündenbaşvurulan tüp bebek tedavisinde başarısız yaşanması, çiftleri manevi yönden yıpratacak bir sonuçtur. Sperm ve yumurtanın uygun ortamda döllenmesiyle anne adayının rahmine yerleştirilmesi sayesinde, çiftlerde bebek sahibi olmak için büyük umutlara neden olur.

Tüp bebek uygulamalarında başarının arttırılması için, çiftlerin tedavi hakkında gereken bilgiye sahip olması, tedaviye stresli bir bakış açısıyla yaklaşmaması, tüp bebek tedavisinin yapılacağı merkezin seçimi, bu tedaviye olan inançları ve kendilerinde olabilecek diğer olumsuzlukları tedavi öncesinde gidermeleri gerekir. Tüp bebek tedavisinde başarının artması için, en önemli unsur kadının yaşı ve strestir. Genç ve sağlıklı kadınlarda kaliteli yumurta elde etme ve yeteri kadar yumurta rezervi olması yüzünden başarılı bir uygulama yapılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısını Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

Paternal lenfosit aşısı: Tüp bebek başarısızlıklarına sebep olarak, son yıllarda yapılan araştırmalar bağışıklık sistemindeki bozuklukların buna neden olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada erkekten alınan kan örneğinin içinden lenfosit hücreleri ayrıştırılarak, kadının koluna dört farklı yerden enjekte edilir. Bu uygulamanın tüp bebek tedavisine başlamadan önce 3 kez, tedavinin yapılmasının sonrasında 2 kez uygulanması gerekir. Bu tedavideki amaç kadının rahminde gelişecek olan fetusa zarar verecek bağışıklık hücrelerinin oluşmasını önlemektir. Tüp bebek başarısızlıkları için uygulanan bu yöntemin bebeğe ve anneye bir zararı yoktur.

Yardımcı tomurcuklanma laserle: Tüp bebek tedavisinde başarının en önemli unsurlarından biri döllenmiş olan embriyonun rahim içinde tutunmasını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için embriyoyu çevreleyen dış tabakanın yani zonanın kendiliğinden incelip kaybolması gerekir. Bu aşamanın olması için laboratuvar koşullarında müdahale edilip, zona tabakasına bir pencere açılarak, zonanın kaybolması kolaylaştırılmaktadır.

Yapay rahim içi uygulaması: Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan biyopsi sayesinde rahim iç duvarında olan endometriyel hücreler toplanmaktadır. Laboratuvar ortamında üretilen bu hücreler tüp bebek tedavisi sonucunda elde edilen embriyoların gelişmesi için besinden zengin, doğal bir ortama dönüştürülür. Bu yöntem tüp bebek tedavisinin başarı şansını arttıran bir uygulamadır.

Blastosit transferi: Embriyonun rahim iç tabakasına tutunmadan daha önceki hali olan blastosit aşamasında, embriyonun rahme tutunmasıyla gebelik oluşturma potansiyelini arttırmaktadır. Bu nedenle gelişimi iyi ve kaliteli embriyoyu transfer edebilmek için 5. ya da 6. günde uygulanan bir yöntemdir.

Akupunktur: Bu yöntemtüp bebek tedavisinde başarıyı arttırabilmek için, son yıllarda tercih edilmektedir. Bu tedaviyle anne adayının tüp bebek tedavisinde strese karşı dayanıklılığı büyük oranda arttırılır. Akupunktur tedavisi vücudun geleneksel meridyen noktalarına uygulanır. Bu noktalara uygulanan iğnelerle, uterusa gelen kan akımının artması ve enerji sağlanmasına neden olduğu düşünülmektedir. Kalın bağırsakta L3 ve L4 meridyen noktalarına, perikardium P6 meridyen noktasına uygulanacak iğneler, hastanın sakinleşip, rahatlamasına sebep olmaktadır. Vücudun belirli noktalarına uygulanan akupunktur tedavisiyle, bazı kimyasal maddelerin salınımı sağlanır. Yumurtanın gelişmesine katkı sağlayan GnRH adındaki hormonu uyarır. Bunun yanı sıra rahmin içinde kanlanmayı arttırır. Bu etkileri nedeniyle tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıracak bir yöntemdir.

Reiki:Tüp bebek uygulamasında destekleyici bir tedavi gibi uygulanan reiki, vücutta hem ruhsal hem de fiziksel iyileşmeyi sağladığından, tedavinin başarısına olumlu olarak etki yapmaktadır.

Antioksidanlar:Vücutta hücrelerin olumsuz etkilerden korunmasını ve yaşlanmasını engelleyen antioksidanların kullanılması, tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran ve başarısızlığa engel olacak bir yöntemdir.

Tüp Bebek Tedavisinde Stresin Azaltılması Başarıyı Artırır mı?

Kadınlarda tüp bebek tedavisi sırasında yumurtlamayı ve gebe kalmayı olumsuz etkileyen en önemli unsurlardan birisi stres altında olmaktır. Kadının başarılı bir uygulamayla gebe kalması ve gebeliğini devam ettirmesi için, stresli olmaması gerekir. Tüp bebek tedavisinde stres yaşanmasını sağlayan sebepler arasında aile baskısı ve çiftlerin uyumsuzluğu gelir. Çiftin tedavi aşamaları hakkında bilinçlendirilmesi, tüp bebek tedavisinin başarısı açısından oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisinden önce çiftlerin, tedavi konusunda yeterli bilgiye sahip olması ve bu konuda bilgilendirilmeleri stresin yaşanmamasını sağlar. Doktor ve hastanın sürekli olarak iletişimde bulun, süreçler hakkında bilgi vermesi fayda sağlar.

Tüp Bebek Tedavisinde Gebe Kalma Şansını Artıran Uygulamalar Nedir?

  • Tüp bebek tedavisinde çiftlerin birbirine karşı anlayışlı olması ve aldıkları kararlarda uyum içinde olmaları gerekir.
  • Hastayı rahatlatan yoga ve meditasyon yöntemleri kullanılmalıdır.
  • Stresin yenilmesi için çiftlerin bir psikologdan destek alması gerekebilir.
  • Nikotin ve kafein içeriği olan her şeyden uzak durmalı ve hafif egzersizler uygulanmalıdır.
  • Tüp bebek ve kısırlıkla alakalı öğrenmek istediklerinizi çevrenizden gelişigüzel bilgilerle değil, doktorunuza danışarak öğrenmeniz gerekir. Bu stres yaşamanıza engel olacağı gibi, kuruntulardan uzak kalmanızı sağlayacaktır.
  • Akupunktur yöntemini kullanarak hem stresi yenebilir, hem de tüp bebek tedavisindeki gebe kalma şansının artmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu yapacaklarınızı tedavinin hazırlık aşamasında uygulamanız sizlere daha fazla yardımcı olur.
  • Tedaviden önce aile bireylerinden destek alınması yararlı olabilir.
  • Tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olmak isteyenler buna maddi ve manevi olarak hazırlıklı olmalıdır.

Tüp bebek tedavisini çiftler açısından hem stres kaynağı, hem de bebek sahibi olmaları için bir umut ışığı olarak görülmektedir. Büyük umutlar beslenerek başlanan tedavinin başarısızlıkla sonuçlanması, eşlerin hiç istemediği bir durumdur. İşte bu nedenle tedaviden önce ve sonra gereken araştırmalar yapılarak, gebe kalma olasılığını arttıran önlemler alınmalıdır. Bunun dışında eşlerin psikolojik açıdan rahatlatılarak, psikolojik destek almaları gebe kalma şansını arttıracaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtaların Kalitesi Artırılarak Gebelik Sağlanır mı?

Kadınlarda olan yumurtanın kalitesiyle gebeliğin elde edilmesi arasında büyük bir ilişki bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinden önce kadında yumurta kalitesi de değerlendirmeye alınır. Yumurtanın kaliteli olması hem görüntüsünü, hem de döllenme yeteneğini etkileyen bir unsurdur. Ancak günümüzde bunu tam olarak belirleyecek güvenilir bir yol yoktur. Yapılan araştırmalarla embriyoların rahme tutunma olasılığının kadının yaşı ve hormon seviyeleriyle ilgili olduğu belirlenmiştir. Kadınlarda yumurta kalitesi aydan aya bile farklılık gösterir. Yaşamsal olaylarda yumurtalıklara etki eden olumsuzlukların gelişmesi, genetik faktörler, bunlara zararlı olabilecek bazı ilaçların kullanılması, yapılan cerrahi operasyonlar yumurtaların kalitesi üzerinde değişken etkiler yapabilir. Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansının arttırılması için, çiftlerin alkol ve sigara gibi bedenlerine toksik etki yapacak alışkanlıklardan uzak durması, doktorunun önermediği ilaçları kullanmaması, düzenli olarak beslenmesine dikkat etmesi ve tedaviden önce fazla kilolarından kurtulmaları gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kadındaki Yumurta Sayısının Azalması Halinde Gebelik Sağlanır Mı?

Kadınların yumurtalıklarında bulunan yumurta rezervi ve kalitesi tüp bebek tedavisinde gebe kalma olasılığına etki eder. Yumurta rezervinde azalma olmasında en etkili faktörün kadının yaşı olduğu bilinmektedir. Kadınlarda doğumla birlikte belli bir yumurta rezervi olur. Bu rezerv 35 yaşla birlikte azalmakta, kadının 40 yaşında olmasıyla birlikte bu azalma daha fazla hızlanmaktadır. Yumurta sayısı azalan bir kadının doğal yöntemlerle bile gebe kalma olasılığında azalma meydana gelir. Bu arada kadında gebelik oluşsa bile, yumurta kalitesinin az olmasından dolayı gebelikte düşük riski de artmaktadır. Tüp bebek tedavisinin sonunda gebeliğin olması için, embriyonun rahimde sağlıklı olarak gelişmesi ve embriyonun yerleşeceği rahim iç tabakasının uygun olması gerekir. Bunları en uygun şartlarla bir araya getirebilmek için personeli ve tıbbi donanımıyla yeterli olacak bir tüp bebek merkezinin tercih edilmesi gerekir. Tüp bebek merkezinde başarılı bir uygulama yapılması için, doktorun hastayla yakın ilişkide olması, personeliyle birlikte tedavi aşamalarında yeterli deneyime sahip olması gerekmektedir. Tedavinin her aşaması adım adım takip edilerek, gebeliği engelleyecek, gebelik şansını azaltacak unsurların düzeltilmeye çalışılması gerekir. Çiftlerin bu tedaviye inanarak başlaması, başarıyı arttıracak unsurlar arasındadır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...