Erkeklere Bir Şeyler Oluyor

Erkeklere Bir Şeyler Oluyor

Yirmiden fazla ülkede, erkeklerdeki araştırmaların sonuçları, 1934-1996 yılları arasında erkeklerin sperm sayılarında ciddi miktarda düşüş olduğunu gösterdi.

Yirmiden fazla ülkede de, erkeklerdeki sperm sayılarını inceleyen uluslararası araştırmaların sonuçları, 1934-1996 yılları arasında erkeklerin sperm sayılarında önemli miktarda düşüş olduğunu ortaya koydu.

Konuyla ilgili toplam 101 çalışmayı inceleyen 3 Kaliforniyalı araştırmacı ABD ve diğer batı ülkelerinde sperm miktarlarında önemli derecede düşüş olduğunu açıklamışlardı.

Amerikan erkekleri için yıllık %1.5'lik (1.5 milyon sperm / mL semen) azalma olduğunu kaydeden araştırmacılar, Avrupalı erkeklerde bu düşüşün yıllık %3.1 civarında olduğunu belirttiler.

1940 yılında 3.40 ml olan semen hacmi 1990 yılında 2.75 ml ye düşmüş, sperm miktarı ise 113 milyondan 66 milyon/mL ye gerilemiş. Ancak her ülkede durum aynı değil; örneğin Finlandiyalı erkeklerde sperm miktarı düşmezken, İsrailli erkeklerde düşüş diğer ülkelere göre daha az olmuştur.

Özellikle 1949 - 1981 yılları arasında dünya genelinde bir çok çevresel kirletici kimyasalın yoğun olarak çevreye atıldığı dikkate alınırsa çevresel etkenlerin erkekler üzerinde oldukça zararlı etkileri olduğu söylenebilir. Bunu destekleyen bir araştırma da Amerikalı bir zoologdan geldi. Bu araştırmacı son 50 yıl içinde Florida'daki Apopka gölünde bulunan erkek timsahların penis boylarında küçülme olduğunu tespit etti, yine aynı göldeki kirleticilerin zaman içerisinde artığı gösterildi.

Sperm miktarındaki düşüşün yanı sıra bir çok ülkede testis kanseri görülme sıklığında da artış meydana gelmiş.

Environmental Health Perspectives dergisinin 2000 yılının Ekim sayısında yayınlanan araştırma epidemiyolog Shanna Swan, Eric Elkin ve Laura Fenster (Family and Community Medicine, University of Missouri, Columbia, Missouri) tarafından gerçekleştirildi.

Benzer bir çalışma E. Carlsen, A. Giwercman ve N. Skakkebaek tarafından 1992 yılında gerçekleştirilmiş ve BMJ dergisinde yayınlanmıştı (cilt 305, sayfa:609). Aynı araştırmacılar yine benzer bir çalışmayı Environmental Health Perspectives dergisinin 1997 yılının Kasım sayısında yayınlamışlardı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...