Sişmanlık + Alkol = Yüksek Tansiyon

Sişmanlık + Alkol = Yüksek Tansiyon

Amerikalı doktorların yaptığı bir araştırma şişmanlık ve alkolün yüksek tansiyona yol açtığını saptadı.

Amerikalı doktorların yaptığı bir araştırma şişmanlık ve alkolün yüksek tansiyona yol açtığını saptadı. Yüksek tansiyon ise kalp hastalıkları ile inme riskini arttırıyor. ABD de Virginia Teknik Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda, şişmanlık ve aşırı alkol tüketiminin, kadın ve erkeklerde yüksek tansiyona yol açtığı saptandı.

Yüksek tansiyonun kalp hastalıkları ve inme riskini artırdığına değinen uzmanlar, vücuttaki yağ oranının azaltılmasıyla tansiyon sorunu riskinin azaltılabildiğini belirtti. Aşırı kilo ve şişmanlığın kadınlarda yüksek tansiyon riskini yüzde 51, erkeklerde ise yüzde 71 artırdığı kaydedildi. ABD de yaşayan siyahların yüzde 50 sinin yüksek tansiyon sorunu bulunduğunu belirten araştırmacılar, siyah kadının beyaz kadına göre yüzde 71 daha fazla yüksek tansiyon riski taşıdığını belirtti.

Araştırmacılar, etnik köken ve yaşlılığın yüksek tansiyon üzerinde önemli rol oynadığını da açıkladı. 65 yaşındaki kadın ve erkeğin, 40 yaşındaki kadın ve erkeğe göre yüzde 4.3 ve 6.9 arası daha fazla yüksek tansiyon riski bulunduğu kaydedildi. Aşırı alkol tüketiminin kadın ve erkeklerde yüksek tansiyon riskini artırdığı, günde 4 kadehten fazla içki tüketen erkeklerde, içki tüketmeyen erkeklere göre yüksek tansiyon riskinin ikiye katlandığı bildirildi.

Kadınlarda ise günde 3 kadehten fazla içki tüketenlerde, içki tüketmeyen kadınlara göre yüksek tansiyon riski ikiye katlanıyor. Belirtilen ölçülerden daha az alkol tüketenlerde ise yüksek tansiyon riskinin artmadığı kaydedildi. Araştırma raporu, New Orleans kentinde yapılan biyoloji kongresinde açıklandı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...