Pozitif Düşünce Stresi Önlüyor

Pozitif Düşünce Stresi Önlüyor

Pozitif düşünce, stres, heyecan, kaygı, kendine güvensizlik ve sinirlilik gibi insan hayatını etkileyen olumsuzlukları ortadan kaldırıyor.

Pozitif düşünce, stres, heyecan, kaygı, kendine güvensizlik ve sinirlilik gibi insan hayatını etkileyen olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. Anormal beyin dalgalarını sağlıklı beyin dalgalarıyla değiştirme tekniği olarak bilinen Neurofeedback sistemi sayesinde, öğrenciler özellikle Haziran ayında yapılacak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı öncesi heyecan ve stresle artık baş edebilecek. 

Türkiye´de ilk defa Tanı Eğitim, İletişim ve Danışmanlık Hizmetleri tarafından uygulanan sistemle öğrenciler, başarılarını frenleyen iç engelleri tanıyarak onları ortadan kaldırabilecek, olumlu düşünceyle bilgilerini en üst noktaya çıkararak başarıya daha çabuk ulaşabilecek. 

Neurofeedback uzmanı Kemal Pancar, yaptığı açıklamada, insan beyninin biyoelektriksel ve biyokimyasal bir yapıyla çalıştığını belirterek, beyin dalgalarının insan yaşantısına etkileri hakkında bilgi verdi. 

Pancar, beynin uyku anındaki dalga seviyesi olan delta dalgasının alt seviyeye çekilmesi gerektiğine işaret ederek, bilincin açıklığını temsil eden delta dalgasının yüksek tutulmasının bilginin ortaya çıkarılmasında önemli olduğunu vurguladı. 

Şimdiki zamanı kullanarak düşünceyi istenilen noktaya konsantre edebilmenin önemine değinen Pancar, şunları söyledi: (Ben başarıyorum), (Ben kazanıyorum) demek çok önemli. Beynimize hangi komutu verirsek onu aynı şekilde geri alırız. 

Negatif şekilde bir komut verdiğimiz zaman duygu, düşünce ve davranışlarımız çok alt seviyeye iner. Vücudumuzdaki elektrik yapısı da negatife indiği için düşünce yapımız alt seviyede olur. Böylece başarı motivemizi de çok alta indirmiş oluruz. 

´Ben başarıyorum´ deyip beyin gücümüzü belli bir noktaya topladığımız an, yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Genellikle imtihanında heyecanlanmadan bu komutu beyinlerine veren kişiler daha başarılı oluyorlar. 

Doğru Nefes Almak Çok Önemli 

Neurofeedback Uzmanı Kemal Pancar, yanlış nefes alma nedeniyle beyine az oksijen gittiği için beynin tam olarak kullanılmadığına dikkat çekerek, doğru nefes almanın karından alınan nefes olduğunu söyledi. 

Beynin glikozla beslendiğine işaret eden Pancar, şunları söyledi: Dolayısıyla beynin yakıtı da glikoz oluyor. Ancak, glikozu doğal şekerden almak gerekiyor. Öğrencilere kuru kayısı, incir, çekirdekli üzümü tavsiye ediyoruz. 

Diğer çikolata tarzı yiyecekler bir anda kana karışır, hızlı çıkar ve çabuk şekilde de aşağıya iner. Bu, antrenmansız bir kişiyi 100 metre koşturmaya benzer. Yani öğrenciler sınav süresince ihtiyaçları olan enerjiye çikolatayla kavuşamazlar. 

Sınava girecek öğrencilere bu bilgiler ışığında tavsiyelerde bulunan Pancar, her şeyden önce beyine doğru komut verilmesini istedi. Pancar, şöyle konuştu: Sınava girecek kişinin endişelenmemesi gerek. Bunu, düşüncesinden silmeli. Çünkü endişe duygusu bütün beyindeki biyokimyasal yapıyı değiştirir. 

Bu biyokimyasal yapının değişmesi stres hormonunu fazlalaştırır. Stres hormonlarının fazlalaşması da diğer fiziksel hormonlarımızı olumsuz etkiler. Mide ağrıları ve mide krampları ortaya çıkar. Öğrenci, ´Ben üniversite sınavına giriyorum ve bütün bilgiler beynimde´ diyerek beynine doğru komutu vermeli ve doğru nefes almalı. 

Hayatınızı Olumlu Yönde Değiştirebilirsiniz 

Tanı Eğitim, İletişim ve Danışmanlık'da psikolojik danışmanlık yapan Doktor Işın Akı da sistemin nasıl işlediği hakkında bilgi verdi. Dr. Akı, Neurofeedback aleti aracılığıyla baş derisine ve kulak memelerine yerleştirilen elektrotlar kullanılarak beyin dalga frekanslarının ölçüldüğünü söyledi. 

Daha sonra kişiyle görüşerek asıl sorunun ne olduğunun tespit edildiğini anlatan Dr. Akı, bunun ardından çözüme yönelik bir tedavi sürecinin geliştirildiğini kaydetti. 

Dr. Akı, düşünce gücüyle olumlu beyin dalgasının artırıldığını belirterek, sakin ve mutlu halin tüm beyin loblarını etkileyerek beyini en uygun öğrenme haline soktuğunu bildirdi. Dr. Akı, şunları kaydetti: 

Bir insan 14 yaşına kadar 48 bin tane olumsuz ileti alır. Dolayısıyla öncelikle, kişinin temel sorununun nereden kaynaklandığını bulmak gerekiyor. Bazı insanlar ´Ben başaramıyorum´ veya ´ben şanssızım´ gibi inanışlara yönelmiştir. Bunun ortadan kaldırılması önemli. 

İnsan hayatındaki değerlerin önemine de işaret eden Dr. Akı, Örneğin ders çalışan, sınava girecek bir öğrenci için mutluluk değil, başarı ve cesaret birinci derecede değer olmalıdır diye konuştu. Dr. Akı, uygulamanın 1,5 saatlik seanslar halinde yapıldığını ve kişiye göre tedavinin 10 seansa kadar çıkabildiğini bildirdi. 

Dr. Akı, bu yöntemden sadece sınav stresi altındaki öğrencilerin değil, kilolarıyla baş edemeyenlerin, iş bulamayanların, kayınvalidesiyle anlaşamayanların, aşk acısı çekenlerin, yeteneğini geliştirmek isteyenlerin de yararlanabileceğini söyledi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...