1 Tiroid 5 Hastalık Ediyor

1 Tiroid 5 Hastalık Ediyor

Son yıllarda pek çok kişide görülen tiroid hastalığı beraberinde 5 hastalığı daha getiriyor. Dünyada 1,6 milyar kişi tiroid hastalıkları riski taşıyor.

Tiroid hastalığının fark edilmesi genellikle başka hastalıkları tetiklemesi ile fark ediliyor. Dünyada 1,6 milyar kişi tiroid hastalıkları riski taşıyor. Hastaların %60’ının  farkında olmadığına dikkat çeken uzmanlar, “Problemler ortaya çıktığında pek çok organı ve sistemi etkilemiş oluyor. Tiroid kanseri, bağışıklık sistemi hastalıkları, kısırlık, depresyon ve iyot eksikliği, tiroid fonksiyon bozukluklarına eşlik edebilen önemli hastalıklardır.” uyarısında bulundu.

Merck Serono, Uluslararası Tiroid Federasyonu (TFI) ile birlikte düzenlediği “Tiroid Hastalığının Farkına Varmak İçin Beş Neden!” başlıklı uluslararası farkındalık kampanyasıyla; tiroid fonksiyon bozukluğunun eşlik ettiği tiroid kanseri, otoimmünite (bağışıklık sistemi), infertilite (kısırlık), anksiyete/depresyon ve iyot eksikliğine dikkat çekiyor. 

5 Tehlikeli Hastalığa Dikkat!

Uluslararası Tiroid Federasyonu Başkanı Ashok Bhaseen, tiroidin, beraberindeki hastalıklar ortaya çıkana kadar fark edilmediğini, ortaya çıktığında da tüm vücudu etkilediğini vurgulayarak kampanya boyunca farkındalık sağlanacak 5 önemli hastalığın altını çizdi:

“Tedavi edilmeden kalan tiroid rahatsızlıkları; kısırlık, duygu durum bozuklukları ve unutkanlığın yanı sıra kalp ve damar hastalıkları ve kemik erimesi gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yılın kampanyası 5 hastalığa dikkat çekiyor. Birincisi tiroid kanseri. ‘Tiroid Boyun Kontrolü’ olarak adlandırılan kendi kendine muayene, nodüllerin erken tespitinde yardımcı olabilir. Neyse ki istatistikler, 10 nodülden sadece 1’inin kanser hücreleri barındırdığını gösteriyor. Tiroid kanseri, erken tespit edilmesi halinde, mükemmel bir iyileşme hızına sahiptir. Tiroid bezinin kendisi anormal bağışıklık sisteminin hedefi olabilir ve Hashimoto tiroiditi veya Graves hastalığı gibi rahatsızlıklara yol açar. Her iki rahatsızlığın tedavisi de, ömür boyu ilaç kullanımı gerektirmektedir.  Tiroid fonksiyon bozukluğu sıklıkla kısırlığın gözden kaçan nedenidir. Eğer aile kurmayı planlayan kadınlar tiroid bezlerindeki bozukluğu fark etmezlerse, düşük, erken doğum ve çocuklarının gelişiminde ciddi problemler gibi risklerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Hipotiroid bireylerin depresyon ve kognitif bozukluk gösterme eğilimleri olurken, hipertiroidizm daha çok anksiyete ve depresyon ile ilişkilidir. Son olarak; hayatın her evresinde iyot, tiroid bezinin yeterli çalışabilmesi için kritik bir elementtir. Özellikle gebelik döneminde ve yeni doğan gelişiminde tiroid hormonu önemli bir rol oynar. Bir hekim tarafından gerçekleştirilecek muayene, iyot takviyesinin gerekli olup olmadığının ortaya çıkarılmasının en uygun yoludur.” 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...