Bir Şehir Efsanesi: Keçi Gribi

Bir Şehir Efsanesi: Keçi Gribi

Son zamanlarda bazı basın ve yayın organlarında veya elektronik haberleşme sitelerinde “keçi gribi” adı altında yeni bir gripten söz ediliyor.

Bazı Odaklar Grip ve Grip Aşısını Unutmamızı İstemiyor

Son zamanlarda bazı basın ve yayın organlarında veya elektronik haberleşme sitelerinde “keçi gribi” adı altında yeni bir gripten söz ediliyor. Bu haberlerin sonu grip aşısı olun çağrıları ile bitiyor.

Bazı odaklar grip aşısı hiç aklımızdan çıkmasın diye elinden geleni yapıyor. Bu amaçla her türlü yol ve yönteme başvuruyorlar. En çok bilinen yöntem sahte grip salgınları yaratmak idi. Şimdi buna bir yenisi eklendi ; tüm hastalıkları grip olarak adlandırmak .! Tıpkı fıkralardaki kıvrak zekâlı temelin bütün balıkları hamsiyle tanımlaması gibi: Kefal hamsinin babası, tırsi anası, mersin dedesi, mezgit teyzesi, istavrit eniştesi, alacalı izmarit bacanağı. Temele göre hamsinin bıçak taşıyanına kılıç balığı, vuranına çekiç balığı, havlayanına köpek balığı, azmanına balina denir. Özetler kıvrak zekâlı tacirler sahte grip salgınlardan yetinmediler şimdi de tüm hastalıları grip olarak tanımlamaya başladılar. Adeta insanlar ile alay ediyorlar.

Basında yer alan haberlere göre; "Kuş gribi ve domuz gribinden sonra bu yılın grip virüsü keçi gribi. 2011 yılı salgın hastalığı keçi gribi virüsü, Avrupa ülkelerinde görülmeye başladı. Özellikle Hollanda ve Avustralya'da görülen keçi gribi can alıyor. İlk olarak Hollanda'da görülen hastalık 6 can aldı. Uzmanlar, keçi gribinin en belirgin özelliğinin keçi gibi inatçı bir virüs olduğu ve uzun süre iyileşmediğini söylüyor. Normal gripten farklı olarak şiddetli baş ağrısı ve halsizlik ile ortaya çıkıyor. Keçi gribi eğer daha çok ciğerleri etkilerse akciğer yetmezliği, kalbi etkilerse kalp yetmezliğine neden oluyor.

Öyle bir haber ki; tıpkı "deveye boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş" deyişinde olduğu gibi her yeri yanlış . Habere kaynaklık eden Hollanda'daki hastalık bir grip türü değil esas adı Q Humması olan bakteriyel bir hastalık .Q Humması ise; ne dünyada yeni nede Hollanda'da . Dünyada 1930'lu yıllardan beri biliniyor. Hollanda'da görülen son vakalar ise 2007 yılından beri devam ediyor. Etkeni virüs değil gram negatif bir bakteri olan Coxiella burnetii'dir. Bir insan hastalığı değil bir hayvan hastalığıdır. Çok ender olarak evcil hayvanlardan özellikle de hayvanın doğum ya da düşük materyalini tozları ile insanlara bulaşır, ama insandan insana bulaşması söz konusu değildir. Hayvanlardan bakteriyi alan insanların büyük çoğunluğu enfeksiyonu belirtisiz ve çok hafif geçirir. Ölüm yalnızca komplikasyonlu ve daha önce organ hastalığı olan insanlarda görülür. Tüm dünyada görülen Q humması sayısı birkaç bini geçmez. Yani "keçi gribi" dünyada ender görülen hastalıklardan biridir.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz misali, grip aşısı reklamcıları grip ile uzaktan yakından bir ilişkisi olmayan hastalıklar bile grip olarak adlandırmaya başladırlar. Yeter ki grip gündemden düşmesin birileri de bu vesile ile tüm vatandaşlara grip aşısı yapmayı önerebilsin. Ne yazık ki bunların içinde sözüm ona ünlü hekimler de var. Bunların ünü ise grip ve grip aşısı taraftarlığından geliyor.

Endişe etmeye ve paniğe gerek yok. Hollanda ve Avustralya'da görülen, “keçi gribi” olarak adlandırılan Q Humması yalnızca koyun, keçi ve sığır gibi evcil hayvanlarla özellikle de bunların doğumlarına yardımcı olan veteriner ya da çiftçiler için risk oluşturur. İnsandan insana bulaşmadığı için hayvan bakımında çalışmayan çiftçiler veya kentli nüfus için hiçbir riski yoktur.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...