Gribden Korunmanın Doğal Yolu Propolis

Gribden Korunmanın Doğal Yolu Propolis

Uzmanlar hastalanmadan önce korunma altına alınan vücudun hasta olmayacağını ya da hastalığın normale oranla daha hızlı vücuttan atılacağını belirtiyor.

Hastalıklardan korunmada önemli olan hastalanmadan önce savunma mekanizmasının kuvvetlendirilmesidir. Uzmanlar hastalanmadan önce korunma altına alınan vücudun hasta olmayacağını ya da hastalığın normale oranla daha hızlı vücuttan atılacağını belirtiyor.

Hastalıklara karşı vücut direncini artırmada bir arı ürünü olan propolis yüzlerce yıldır en fazla tercih edilen doğal maddeler arasındadır. Son yıllarda ise bilimsel araştırmaların konusu olan, koni çiçeği olarak da bilinen ekinezya bitkisinde bulunan echinazin, flavanoidler, kafeik asit türevleri, polienler gibi etken maddelerin vücudun savunma sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı olduğu belirlenmiş ve yayınlanmıştır. Ekinezya başta Amerika olmak üzere birçok ülkede bu amaçla yaygın olarak kullanılıyor. Yapılan bir çalışmada ekinezya ekstraktının insanlarda bağışıklık sistemi fonksiyonlarını 5 gün içinde %50-%120 arasında arttırdığı saptanmıştır. Almanya Sağlık Bakanlığı (BGA), Ekinezya preparatlarını yutak, gırtlak ve burunda görülen soğuk algınlığı belirtilerine karşı savunma sisteminin ve bağışıklık sisteminin desteklenmesi için önermektedir.

Propolis ise arıların doğadan topladığı nektarlar, reçineler, polenler ve bal mumlardan yaptıkları, önemli mineraller ve vitaminlerle beraber flavonoidler ve türevlerini içeren önemli bir destekleyici olarak kabul ediliyor. Propolisin içeriği toplandığı yerin iklimine göre değişse de Dünya’nın her yerinde dezenfekte edici madde özelliği gösterir. Mikroplara karşı savaştığı için çok fazla tercih ediliyor. Doğadaki en güçlü antibiyotik olarak kabul gören propolis 4 yaş ve üzeri çocuklar ve tüm yetişkinler için kullanıma uygun bir madde özelliğine sahip. Propolisi doğal olarak anti bakteriyel içeren ürünlerden ayrı tutan en önemli özellik ise virüslere karşı da savaşmasıdır. Bakterilerden daha farklı bir yapıya sahip olan virüsler ilaçlara karşı yüksek direniş göstermesi ile bilinmektedir. Bağışıklığı kuvvetlendirmesinin yanında hücre onarıcı etkisi de tespit edilen propolis, şeker hastalığı ve midevi hastalıklar için de koruyucu ya da destekleyici olarak öneriliyor.

Doğal ürünlerle güçlendirilen bağışıklık sistemi , zararlı mikroorganizmalara maruz kalsa da antibiyotik kullanımına gerek kalmadan hastalıktan kurtulabiliyor. Önemli olan hasta olmayı beklemeden korunmamız. Unutmayalım ki günde milyonlarca zararlı mikroorganizma ile karşı karşıya kalıyoruz.

Peki Propolisi Nasıl Kullanabiliriz

Ekinezya ve propolis içerikli doğal ürünleri macun, kapsül, tablet, şurup ya da sıvı ekstre formlarında bulabilirsiniz.  Aksu Vital bu alanda öncülük ederek ülkemizde ilk defa propolis ve diğer arı ürünlerini üretmiştir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...