3D Yazıcılar Organ Üretebilecek

3D Yazıcılar Organ Üretebilecek

Yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını söyleyen bilim adamları çalışmaların klinik testlerle 3 yıl içerisinde başlayacağını belirttiler.

Organ basılmasını sağlayacak yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını söyleyen bilim adamları çalışmaların klinik testlerle 3 yıl içerisinde başlayacağını belirttiler. 3D yazıcılarla yapılacak çalışmalarla insanlarda bulunan organları taklit edecek özelliğe sahip olacak. Üretilen organlar vücutla birlikte büyüyeceği için çocukluktan itibaren yapay organlar kullanılabilecek. Özellikle çocuklarda doğuştan gelen kemik ve benzeri eksiliklerin tedavisinde önemli bir rol oynayacak.

Teknik cihazların gelişimi için geliştirilen 3D yani 3 boyutlu yazıcılar önemli sorunların çözümüne ışk tutacak. İlk örneklerin büyük, ağır ve pahalı olduğu bu yazıcılar gelişen teknoloji ile birlikte küçüldü ve fiyatları ucuzladı. Bilim insanları bu yazıcıları insan organlarının basılması için kullanmayı hedefliyor.

Aljazeera’de yer alan habere göre, Tokyo Hastanesi Ünivertesi’nden Tsuyoshi Takato önderliğindeki bir ekibin, biyomateryal kullanan yeni nesil biyo 3D yazıcılarla organ basmayı planladıkları açıklandı. Takato’nun ekibi kök hücrelerle proto hüclerini bir arada kullanarak herhangi bir organı üretmeyi planlıyor. Üretilen organ proteinler tarafından geliştirilecek ve insan organlarına benzer parçaların üretimi yapılabilecek. Şimdilik test aşamasındaki çalışmaların önümüzdeki yıllarda hayata geçirilmesi planlanıyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...