Eczacılar Danışmanımız Olacak

Eczacılar Danışmanımız Olacak

Toplumda çok sık görülen obezite, hipertansiyon, diyabet, astım ve sigara bağımlılığı sorunlarını azaltmak, gidermek için danışmanlar geliyor!

Sağlık bakanlığının yeni çalışmasına göre eczacılar bazı hastalara danışmanlık yapacak. Toplumda çok sık görülen obezite, hipertansiyon, diyabet, astım ve sigara bağımlılığı sorunlarını azaltmak, gidermek ve eczacılara yeni bir iş alanı oluşturmak adına Sağlık Bakanlığı, eczacılara bu hastalıklar için danışmanlık olanağı sunuyor.

Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı "Sağlık Danışmanı Eczacılar" geliyor. Danışman eczacılar kronik hastaların ilaç kullanımı, ilaç ve gıda etkileşimlerini kontrol altına alacak. Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, yeni uygulama kapsamında Sağlık Bakanlığı ile bir protokol imzalanacağını açıkladı. Çolak, "Yurt dışından aldığımız akılcı eczane modülleri var. Bunlar hipertansiyon, diyabet, astım, sigara bıraktırma modülleri. Sağlık Bakanlığı da bu modüllere kendi eğitimcileri ile birlikte katkı sunacak ve eczanelere sertifika verecek. Eğitimleri akademisyenler verecek, sertifikalar Sağlık Bakanlığı onaylı olacak. Böylece, eczacılar kronik hastalıklarda önemli rol oynayacak. Vatandaşa ilaçları nasıl kullanmaları gerektiği ve bu ilaçların takibi konusunda bilgi verebilecekler" dedi.

Konya'da hipertansiyonla ilgili olarak 29 eczanede pilot bir çalışma başlattıklarını aktaran Çolak, bu çalışmayla ilaçlardaki kullanım oranında ciddi bir iyileşme gözlemlediklerini ifade etti. Çolak, akılcı eczane projesi kapsamında da astım hastalarına yönelik 8 ilde 254 eczanede pilot çalışmanın sürdüğünü bildirdi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...