Yüksek Tansiyonun Nedeni Virüs Mü

Yüksek Tansiyonun Nedeni Virüs Mü

Araştırmada, bir virüsün kan damarlarında inatçı bir enfeksiyona neden olduğunu gösteren ilk doğrudan kanıtı bulundu...

Araştırmada, bir virüsün kan damarlarında inatçı bir enfeksiyona neden olduğunu gösteren ilk doğrudan kanıtı bulundu... 

Dünya çapında 1 milyardan fazla kişiyi etkileyen yüksek tansiyonun ana nedeninin yaygın bir virüs olabileceği ve bu keşfin yüksek tansiyonun tedavisi konusunda yeni bir yaklaşımı sağlayabileceği belirtildi. 

Boston'da bulunan Beth Israel Deaconess Hastanesi araştırmacılarının PLoS Pathogens dergisinin 15 Mayıs tarihli son sayısında yer alan ve fareler üzerinde yapılan araştırmalarına göre, yetişkinlerin çoğunda görülen herpes ailesinden sitomegalovirus ya da kısa adıyla CMV virüsünü taşıyan farelerde yüksek tansiyon ile damar sertliğinin gelişme olasılığının çok daha yüksek olduğu saptandı. 

Söz konusu araştırmaya başkanlık eden Beth Israel Deaconess Hastanesi enfeksiyon hastalıkları bölümü araştırmacılarından ve Harvard Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Clyde Crumpacker, bu keşfin önemine dikkati çekerek, böylece yüksek tansiyon ve damar hastalıkları konusunda topyekün yeni bir yaklaşım geliştirebileceğini söyledi. 

Bu araştırmanın virüsün kan damarlarında inatçı bir enfeksiyona neden olduğunu gösteren ilk doğrudan kanıtı sunduğunu kaydeden Crumpacker, ayrıca yine bu araştırmanın hipertansiyon tedavisinde yeni bir yaklaşım getiren antiviral ilaçlar ve aşılar geliştirilmesi konusunda fikir verebileceğini ifade etti. Crumpacker ve meslektaşları, araştırmaları sırasında laboratuvar farelerini gruplara ayırdı. Bir grup normal bir beslenmeye, diğer grup da yağlı bir beslenmeye tabi tutuldu. 

Bir süre sonra, her iki grupta da CMV virüsü taşıyan farelerin kan basıncının, bu virüsün bulunmadığı farelere göre daha yüksek olduğu görüldü. Ayrıca yüksek kolesterol beslenmesine tabi tutulan CMV'li farelerin yüzde 30'unda damar sertliği işaretleri belirdi. 

Araştırma ekibi, söz konusu farelerin böbrek hücreleri üzerindeki bir diğer çalışmalarında da yüksek kan basıncına yol açan renin enzimi düzeyinde yükselme olduğunu keşfetti. CMV ile enfekte olan kan damarı hücrelerinde aynı yüksek oranda enzimle karşılaşan araştırmacılar, CMV enfeksiyonunun kan damarlarındaki enflamasyon işaretlerini artırdığını saptadılar. 

Kalp hastalıklarının nedenlerinde virüsün rolü konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğine dikkati çekilirken, Crumpacker, bulguların yeni tedavi olasılıklarına işaret ettiğini söyledi. Crumpacker, yüksek tansiyonun bazı vakalarının tedavi edilebileceğini, antiviral tedaviyle önlenebileceğini ya da CMV'ye karşı aşı geliştirilebileceğini kaydetti.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...