Adafen

Adafen

Tablet

Akdeniz

Parasetamol 500mg, kafein 30 mg

Ambalaj: 30 tablet.

Eşdeğeri: Vermidon Tablet: 30 tablet(İlsan).

Endikasyon: Ağrı kesici olarak baş ağrılarında, iskelet kasıağrılarında, romatizma ve artrit durumlarında, diş ağrılarında,soğuk algınlığı veya diğer bakteriyel ve viral enfeksiyonlardakullanılır. Ayrıca, asetilsalisilik asit alerjisi veya kontrendikasyonundahemostatik rahatsızlıkları (antikoagülan ve ürikozürik tedavidahil olmak üzere), üst gastrointestinal kanal rahatsızlıkları(ülser, gastrit, hiatus hernia) olan kişilerde de analjezik/antipiretikolarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: Parasetamol ve kafeine karşı aşırı duyarlık hallerinde,ağır karaciğer ve böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Karaciğer, böbrek, kalp, akciğer hastalarıyladaha önce anemisi olanlarda mutlaka hekim kontrolü altında kullanılmalıdır.Kronik alkoliklerde terapö-tik dozlardan sonra hepatik toksisiteve ağır karaciğer hasarı ortaya çıkabilir. Günlük toplam doz 2g’nin altında tutulmalıdır. Gebelerde ve emziren annelerde hekimkontrolü altında kullanılması önerilir.

Yan Etkileri: Çok seyrek olarak hemolitik anemi, nötropeni, lö-kopeni,pansitopeni, trombositopeni gö-rülebilir.Ürtiker, eritemli deri reaksiyonları,deri erüp-siyonu, hipoglisemi gö-rülebilir. Mide bulantısı, kusma,karın ağrısı sey-rek de olsa bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Oral kontraseptifler, parasetamolüneliminasyon yarıömrünü azaltır. Metoklopramid parasetamolün incebağırsaklardan emilimini hızlandırır. Simetidin ve oral kontraseptiflerkafein metabolizmasını inhibe edebilir. Aktif kö-mür parasetamolemilimini azaltır. Parasetamol ile birlikte kloramfenikol uygulamasıserum düzeyini yükseltir.

Doz Önerisi: Günlük doz erişkinlerde 3-4 kez 1-2 Tablettir. Günde8 Tabletten fazla alınmamalıdır. 6-12 yaş arası çocuklara yarım Tabletverilir ve gerekirse 6 saatte bir tekrarlanır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.