Aerodiol

Aerodiol

Nazal Sprey

Servier

Estradiol 17b

Ambalaj: 150 µg/dozx60 dozluk (4.2 mL) sprey.

Endikasyon: Doğal yada cerrahi menopoza bağlı estrojen eksikliği semptomları ve estrojenyetmezliği ile indüklenmiş osteoporozun önlenmesinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Gebelik ve gebelik kuşkusu, emzirme, bilinen vekuşkulanılan estrojene bağlı tümör, endometriozis, tanısı konmamışvajinal kanama, aktif veya yakında geçirilmiş tromboembolik durumlardakontrendikedir.

Uyarılar: Estrojene bağlı tümör geçmişi, rahimde fibromiyom,leiomiyoma, endometrium hiperplazisi, memede fibrokistik rahatsızlık,tromboembolik rahatsızlık geçmişi (veya risk faktörlerinin varlığı),hipertansiyon, karaciğer hastalıkları (örn. sarılık, porfiri,adenom), herpes gestationes, kloazma, özellikle (gün) ışığa maruzkaldığında yatkınlığı olan kadınlarda, otoskleroz, migren veya(şiddetli) baş ağrısı durumlarından herhangi biri mevcut ise, dahaönce olmuş ve/veya gebelik sırasında ağırlaşmışsa, estradiol tedavisininyararları olası risklere karşı değerlendirilmelidir.

Yan Etkileri: Memelerde duyarlık, ağrı, şişme ve sal---gı, sıvıretansiyonu, kilo artışıs geçici eritem, klo--azma, kızarıklık,baş ağrısı, migren, yorgunluk, sinir--lilik ve ruh hali değişiklikleri,bulantı, şişkinlik, kolelitiazis, kolestatik ikter, serum karaciğerenzim düzeylerinde değişiklik, zamansız vajinal kanamalar, servikstensalgı, fibromiyom boyutlarında artma, endometrioziste artma,trombozis/-tromboembolizm, hipertansiyon, kontakt lens kullanıldığındarahatsızlık görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Herhangi bir etkileşim bildirilmemeklebirlikte, estrojenlerin kortikosteroidlerin plazma düzeyini artırabileceğinedair belirtiler vardır. Ek olarak, estradiol olasılıkla oral antikoagülanlarınve antidiyabetik ilaçların plazma düzeylerini değiştirebilir,süksinilkolin, teofilinler ve troleandomisinin plazma düzeyleriniartırabilir. Yeterli veri olmamakla birlikte, barbitüratlar,karbamazepin, griseofulvin, hidantoinler ve rifampisinin estradiolplazma düzeylerini düşürmesinin mümkün olacağı düşünülmektedir.

Doz Önerisi: Dozaj hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Genelliklegünde 1-4 püskürtme dozu arasında değişmektedir (150-600mg). Tedavininönerilen başlangıç dozu 24 saatte bir kez, tek doz olarak uygulanan 300mg’dir.Uygulama sabah veya akşam herbir burun deliğine birer püskürtme dozu şeklindeuygulanmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.