Alin

Alin

Tablet

Biofarma

Fenolftalein

Ambalaj: 50 mgx20 tablet.

Eşdeğeri: Laksafenol Tablet: 50 mgx20 tablet(Liba).

Endikasyon: Laksatifolarak akut ve kronik fonksiyonel kabızlığın kısa süreli tedavisindekullanılır.

Kontra Endikasyon: Fenolftaleinekarşı duyarlığı olanlar ile apandisit veya apandisit belirtileri,teşhis edilmemiş rektal kanama, bağırsak tıkanması, dışkı sertleşmesi,kolestomi ve ileostomi hallerinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Genel olarak laksatifler kesinendikasyon olmadıkça kullanılmamalıdır. Genel olarak laksatiflerönemli bir endikasyon olmadıkça 8-10 yaşın altındaki çocuklardakullanılmamalıdır. Fenolftalein feçes veya idrar alkaliyse kırmızıveya pembe renge boyar.

Yan Etkileri: Alerjik deridö-küntüleri, özellikle fiks eritem gö-rülebilir. StevensJohnsonsendromu ve trombositopenik purpura yaptığı bildirilmiştir. Epitelhücrelerinde zedelenmeye neden olabilir. Sıvı ve elektrolit eksikliğineyol açabilir. Karın ağrısı, diyare, bulantı, kusma, hafif kramplargö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Fenolftaleinbağırsak yoluyla potasyum kaybını artırdığından potasyumlu müstahzarların,spironolakton ve triamteren gibi potasyum tutucu diüretiklerinetkisini azaltabilir. Diğer diüretikler ve kortikosteroidlerinneden olduğu potasyum kayıpları ise artabilir.

Doz Önerisi: Fenolftaleinin olağan dozu büyüklerde günde 1-4tablettir.Yatarkenbir kerede 3 tabletten fazla alınmamalıdır. 6 yaşından büyük çocuklarda olağandoz ½-1 tablettir. İlaç yemeklerden 2 saat önce veya sonra ½ bardak su ilealınmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.