Alphagan

Alphagan

Göz Damlası

Abdi İbrahim

Brimonidin

Ambalaj: %0.2x5 mL’lik şişe.

Endikasyon: Açık açılı glokom veya oküler hipertansiyonu olanhastalarda göziçi basıncını düşürmek için tek başına veya göziçi basıncını düşürendiğer ilaçlarla birlikte (özellikle betablokerler) kullanılabilir.

Kontra Endikasyon: Brimonidine karşı aşırı duyarlığı olanlarda, MAOinhibitörü alanlarda ve bazı antidepresanlar (trisiklik antidepresanlar vemianserin gibi) alanlarda kullanılmamalıdır

Uyarılar: Ağır veya stabil olmayan ve kontrol edilmeyenkardiyovasküler hastalığı olanlarda; depresyon, serebral veya koroner yetmezlik,Raynaud fenomeni, ortostatik hipotansiyon veya tromboangiitis obliterans olanhastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Allerjik reaksiyonlar gözlenirse tedavikesilmelidir. Gebelikte güvenirliği bilinmediğinden, sadece fetüs üzerindekirisk/yarar oranı değerlendirilerek kullanılmalıdır. Anne sütüne geçip geçmediğibilinmediğinden, emzirenlerde kullanılmamalıdır. Araba veya makine kullanımınıetkileyecek şekilde yorgunluk ve/veya halsizliğe neden olabilir.

Yan Etkileri: Gözde kızarıklık, yanma/batma, bulanık görme, yabancıcisim hissi, konjunktivada foliküller, oküler allerjik reaksiyon ve oküler kaşıntıgörülebilir. En sık bildirilen yan etkiler ağız kuruluğu, baş ağrısı,yorgunluk/halsizliktir. Bazı olgularda üst solunum yolu ve gastrointestinalsemptomlar, baş dönmesi, asteni ve anormal tat duyusu bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Santralsinir sistemi depresanları ile (alkol, barbitüratlar, opiyatlar, sedatiflerveya anestezikler) aditif ya da potansiyalize edici bir etki göz önünde bulundurulmalıdır.Dolaşımdaki aminlerin metabolizmasını ve alınışlarını etkileyen ilaçları(örneğin klorpro-mazin, metilfenidat, rezerpin) kullananlarda dikkatliolunmalıdır. Brimonidin ile birlikte antihipertansif ve/veya kardiyakglikozidleri kullananlarda dikkatli olunmalıdır. Alfaadrenerjikagonistlerle veya bunların etkileriyle etkileşecek (örneğin izoprenalin,prazosin) sistemik bir ilaç başlanacaksa dikkatli olunmalıdır.

Doz Önerisi: Etkilenen göze, 12 saat arayla günde 2 kez 1 damla damlatılır.Birden fazla topikal ilaç kullanılıyorsa, ilaçlar 5-15 dakika araylauygulanmalıdır. Eğer bir dozun alınması unutulursa, hatırlanır hatırlanmazuygulanmalıdır. Ancak bir sonraki dozun uygulanmasına çok yakın bir zamandahatırlandıysa, atlanan doz tamamen göz ardı edilip rutin uygulamaizlenmelidir.Alphaganprezervatif olarak benzalkonyum içerdiğinden, yumuşakkontakt lens (hidrofilik) taşıyan hastalar,Alphagandamlattıktan sonra lenslerini takmak için en az 15 dakika beklemelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.