Amaryl

Amaryl

Amaryl nedir ne için kullanılır, Amaryl nasıl kullanılır, Amaryl ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çentikli Tablet

glimepirid

Ambalaj: 

1 mgx30 Tablet

: : 2 mgx30 Tablet

: : 3 mg 30 tablet

: : 4 mgx30 tablet.

Endikasyon: 

Kan şekeri düzeylerinin tek başına diyet, fiziksel egzersiz ve kilo kaybı ile yeterince kontrol edilemediği insüline bağımlı olmayan (tip II)diyabet olgularında kullanılır.

Kontrendikasyon: 

İnsüline bağımlı diyabet, diyabetik koma, ketoasidoz,şiddetli böbrek yada karaciğer fonksiyon bozukluğu, glimepirid, diğersülfonilüreler veya sülfonamidlere karşı aşırı duyarlık durumlarındakullanılmamalıdır. Şiddetli böbrek ya da karaciğer fonksiyon bozukluğunda,insüline geçiş gereklidir.Gebelik ve laktasyonda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Oral hipoglisemik ilaçlar uygulanmasının, tek başına diyet ya da diyet artı insülinle tedaviye kıyasla kardiyovasküler mortalitede artış ile bağlantılı olduğu bildirilmiştir. Optima Kan şekeri kontrolünü sağlamak için; doğru beslenme, düzenli ve yeterli fiziksel egzersiz ve eğer gerekliyse kilo kaybı, en az düzenli glimepirid alımı kadar önemlidir.Hipo veya hiperglisemiye bağlı olarak dikkat ve reaksiyon bozulabilir; taşıt veya makine kullanma yeteneği etkilenebilir.

Yan Etkileri: 

Bağışıklık sistemi bozuklukları, kan ve lenfatik sistem bozuklukları, metabolizma ve beslenme bozuklukları, göz bozuklukları, gastrointestinal bozukluklar, hepatobiliyer bozukluklar, cilt ve subkütan doku bozuklukları görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Fenilbutazon, azapropazon,oksifenbutazon, insülin ve diğer oral antidiyabetikler, metformin, salisilatlar ve paraaminosalisilik asit, anabolik steroidler ve erkek seks hormonları,kloramfenikol, kumarin antikoagülanlar, fenfluramin, fibratlar, ACE inhibitörleri, fluoksetin, sülfinpirazon, belirli uzun etkili sülfonamidler,tetrasiklinler, MAO inhibitörleri, kinolon antibiyotikler, probenesid,mikonazol, yüksek doz parenteral pentoksifilin, tritokalin, allopurinol,sempatolitik, siklo, tro ve ifosfamidler glimepridin hipoglisemik etkisiniartırabilir. Östrojenler ve progestojenler, salüretik ler, tiyazit diüretikler,tiroid stimüle eden ajanlar, glukokortikoidler, fenotiyazin türevleri,klorpromazin, adrenalin ve sempatomimetikler, yüksek dozlarda nikotinik asit ve nikotinik asit deriveleri, (uzun süreli kullanılan) laksatifler, fenitoin,diazoksit, glukagon, barbitüratlar ve rifampisin, asetazolamid. H2 Antagonistleri, beta blokerler, klonidin ve rezerpin kan şekerini düşürücü etkinin artmasına yada zayıflamasına yol açabilir. Alkol alımı, glimepirid kan şekerini düşürücü etkisini önceden tahmin edilemeyen bir biçimde artırabilir ya da zayıflatabilir. Glimepirid, kumarin türevlerinin etkisi artabilir ya da azalabilir.

Doz Önerisi:

16 yaşın üstündekilerde ve yetişkinlerde başlangıç dozu,günde bir kez 1 mg Amaryl dir. Eğer iyi kontrol sağlanabilir mi, bu doz devam tedavisi için kullanılabilir. Yeterli kontrol sağlanamıyorsa, glisemik düzeylerine dayalı olarak, kademeli ve her kademe (aşama) arasında 1-2 haftalık aralar olacak şekilde günlük 2, 3, 4 mg ye kadar doz artırılabilir.Sadece istisnai durumlarda günde 4 mg den fazla doz iyi sonuç verebilir.Tavsiye edilen maksimum doz günde bir kez 6 mg glimepirid dir.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.