Andante

Andante

Tablet

Sanovel

Alendronat sodyum

Ambalaj: 10 mgx28 tablet.

Eşdeğeri: Fosamax Tablet: 10 mgx28 tablet(MSD);OsalenTablet: 10 mgx28 tablet(Eczacıbaşı);OsteomaxTablet: 10 mgx28 tablet(Abdi İbrahim).

Endikasyon: Osteoporozlukadınlarda kalça, el bileği ve vertebra kırıklarının (vertebral kompresyon kırıklarıdahil) önlenmesi için osteoporoz tedavisinde ve kırıkların önlenmesi içinerkeklerdeki osteoporozun tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Özofagus darlığı veya akalazya gibi özofagealboşalmayı geciktiren özofagus anomalileri; en az 30 dakika ayaktaveya dik pozisyonda duramamak; etkin maddeye -aşırı duyarlık ve hipokalsemidurumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Alendronat üst gastrointestinal mukozada lokaliritasyona neden olabilir. Alendronat ile tedavi edilen hastalarda, özofajit,özofagus ülserleri ve özofagus erozyonları ve bunları nadiren izleyen özofagusdarlığı gibi istenmeyen etkiler bildirilmiştir. Bazı olgular ciddi seyretmişve hastanın hastaneye kaldırılması gerekmiştir. Dolayısıyla, hekimler olasıbir özofageal reaksiyonu düşündürebilecek semptom ve bulgular açısındandikkatli olmalıdır ve hastalara disfaji, odinofaji ve retrosternal ağrı yeniya da kötüleşen mide yanması halinde ilacı kesip doktora başvurmalarıöğütlenmelidir. Gebelerde ve emziren annelerde çalışılmamıştır ve onlaraverilmemelidir.

Yan Etkileri: Abdominal ağrı, dispepsi, özofageal ülser, disfaji veabdominal gerginlik görülmüştür.Nadiren dö-küntü ve eritem meydana gelmiştir. Buna ekolarak bildirilen istenmeyen olaylar: Kas iskelet ağrısı (kemik, kas ya da eklem),kabızlık, diyare, gaz, başağrısı, bulantı, kusma, kas krampları, gastrit,gastrik ülser, duodenum ülseri asit regürjitasyonu, orofarengeal ülserasyon,ösofageal striktür, nadiren deri döküntüsü, uveit, ürtiker ve anjiyoödemiiçeren aşırıduyarlık reaksiyonları.

İlaç Etkileşimleri: Birlikte alındığında, kalsiyumsuplemanları, antasitler ve diğer oral ilaçlar alendronatın emiliminietkileyebilir. Alendronattan sonra başka ilaç almadan önce, en az yarım saat beklenmelidir.

Doz Önerisi: Postmenopozal kadınlardaki osteoporozun tedavisindeönerilen doz, günde 1 kez 10 mg’dir. Erkeklerdeki osteoporozun tedavisindeönerilen doz, günde 1 kez 10 mg’dir.Andante, sabahları herhangi bir şey yenilip içilmesinden(başka ilaçlar dahil) en az yarım saat önce sadece bir bardak su ile alınmalıve en az 30 dakika süreyle ve günün ilk yiyeceğine kadar yatar pozisyonageçilmemelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.