Asiviral

Asiviral

Krem

Terra

Asiklovir

Ambalaj: 50mg/gx10 g’lik tüp.

Eşdeğeri: Acyl Krem: 50 mg/gx10 g(Biofarma);Aklovir Krem: 50 mg/gx10 g(İlsan);Hernovir Krem: 50 mg/gx10 g(Nobel);Silovir Krem: 50 mg/gx10 g(Eczacıbaşı);Virosil Krem: 50 mg/gx10 g(Saba).

Asiviral

Tablet

Asiklovir

Ambalaj: 200 mgx25 Tablet

: : 400 mgx25 tablet.

Eşdeğeri: Acyl Tablet: 200 mgx25 tablet(Biofarma);Aklovir Tablet: 200 mgx25 Tablet(İlsan);HernovirTablet: 200 mgx25 Tablet, 400mgx25 Tablet(Nobel);Silovir Tablet: 200 mgx25 tablet(Eczacıbaşı);Virosil Tablet: 200 mgx25 Tablet(Saba);ZoviraxTablet: 200 mgx25 Tablet(GSK).

Endikasyon: Bağışıklık sorunu olan veya olmayan kişilerdeilk ve tekrarlayanHerpesGenitalisenfeksiyonların tedavive profilaksisi; bağışıklık sorunu olan kişilerde Herpes simplex(mukokutanöz) enfeksiyonların tedavi ve profilaksisi; bağışıklıksorunu olan ya da enfeksiyon ve komplikasyonları açısından risk altındabulunan çocukların Varicella zoster enfeksiyonu tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Asiklovire karşı aşırı duyarlı olduğubilinenlerde kontrendikedir.

Uyarılar: Gebelikte ancak elde edilecek yararların bilinmeyenolası risklerden daha fazla olduğuna inanılan durumlarda kullanılmalıdır.Anne sütüne düşük konsantrasyonlarda geçtiğinden emziren annelereuygulanırken dikkatli olunmalıdır.

Yan Etkileri: Deri dö-küntüleri, bulantı, kusma, ishal, karınağrısı, baş dönmesi, kon-füzyon, halusinasyonlar, somnolans, başağrısı ve halsizlik görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Probenisid, sistemik olarak uygulanan asiklovirinortalama yarılan-ma süresini artırır.

Doz Önerisi: Asiviral Krem: Günde 6 kez her 3 saatte bir sürülmelidir. Tedavi7 gün sürer. Tedaviye enfeksiyonun gö-rülmesinden sonra olabildiğinceerken başlanmalıdır.Asiviral Tablet: YetişkinlerdeHerpes simpleksvirüs enfeksiyonlarının tedavisindeve profilaksisinde, uyku saatleri dışında, yaklaşık olarak 4 saattebir olmak üzere günde 5 kez 200 mg verilir. Tedavi 5 gün sürmelidir.ÇocuklardaHerpes simpleksvirüs enfeksiyonlarının tedavisinde ve bağışıklıksistemi normal olmayan çocuklarda profilaktik olarak 2 yaşın üzerindekilereyetişkin dozu, 2 yaşın altındakilere ise yetişkin dozunun yarısıverilir.Herpes zoster(zona) enfeksiyonlarının tedavisinde yetişkinleregünde 5 kez, 4 saat arayla 800 mg dozda verilir.Tedavi 7 gün sürer.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.