Avil

Avil

Ampul

İlsan

Feniraminmaleat

Ambalaj: 50mg/2 mLx5 ampul.

Avil

Şurup

Feniraminmaleat

Ambalaj: 15 mg/5 mLx100 mL’lik şişe.

Avil

Tablet

Feniraminmaleat

Ambalaj: 25 mgx20 tablet.

Endikasyon: Aşırı duyarlık reaksiyonlarıyla çeşitli nedenlerdenkaynaklanan kaşıntıların tedavisinde endikedir. Akıntılı mukozailtihaplarında ve sulanan ekzemalarda, ek belirti olan sıvı sızıntısınıazaltır. Alerjik hastalıklarla ilgili yakınmalar (aşırı duyarlıkbelirtileri); aksırık nö-betleri, burunda kaşıntı ve ifrazatlabirlikte seyreden saman nezlesi (pollinosis), gözde konjunktivailtihabı, ürtiker ve deride kızarıklık ve şişkinlik yapan kaşıntılıekzema (nö-rodermatit). Ürtikerlerde, anafilaktik reaksiyonlarda,anjiyoödemlerin tedavisinde parenteral olarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: Gebeliğin ilk 3 ayında, yeni doğanlarda ve prematürelerde,emzirenlerde, astma dahil alt solunum yolları hastalıklarında,feniramin ve benzer yapıdaki diğer antihistaminiklere karşı aşırıduyarlı olanlarda, MAO inhibitörleriyle tedavi gö-renlerde kullanılmamalıdır.Ayrıca, stenozlu peptik ülser, piloroduodenal obstrüksiyon, semptomatikprostatik hipertrofili hastalarda ve 60 yaş ve yukarısındakilerdebaş dönmesi ve hipotansiyon oluşturabileceğinden dikkatle uygulanmalıdır.

Uyarılar: Feniramin, önerildiği şekilde kullanıldığı zamanbile hastaların şehir trafiğine aktif olarak katılmalarını ve bazımakineleri kullanmalarını güçleştirecek kadar reaksiyon yeteneğiniazaltabilir.Bu durum özellikle alkolle birlikte alınması halindesözkonusudur.

Yan Etkileri: Yorgunluk, midebağırsak bozuklukları, anoreksi,ağızdaburun ve boğazda kuruluk, idrar tutulması, çarpıntı ve aşırıduyarlık belirtileri, bulanık görme, çift görme, baş dönmesi, öfori,parestezi, tinnitus gibi yakınmalara yol açabilir. Kaşıntı, fotosensitivite,deri dö-küntüleri, sedasyon, senkop, konfüzyonal durumlar yapabilir.

İlaç Etkileşimleri: Santral etkili ilaçların, örneğin trankilizanların,hipnotiklerin, antianksiyete ilaçların ve depresan analjeziklerin,nö-roleptiklerin, MAO inhibitörlerinin, sedatiflerin ve alkolünetkisini artırabilir.

Doz Önerisi: Avil Ampul: Olgunun ağırlığına gö-re günde 1-2 kez ½-1 Ampulyavaş yavaş (dakikada 1 mL) IV veya IM olarak uygulanır. 6 ay3 yaşındakiçocuklara IM yoldan 1-2 kez 0.4-1 mL; 4 yaşından büyük çocuklara günde1-2 kez 0.8-2 mL uygulanır. Tek bir dozun etki süresi 4-8 saattir.

Avil Tablet: Pozoloji her olguda hastaya gö-reayarlanmalıdır. Yaşamsal bir tehdidin söz konusu olmadığı durumlardabaşlangıç dozu olabildiğince düşük tutulmalıdır. Günde 3 mg/kg’yiaşan dozlar kullanılmamalıdır. Tabletler yemeklerden sonra bir miktarsıvıyla çiğnenmeden yutulmalıdır.

Avil

Deri Merhemi

Feniraminmaleat

Ambalaj: 12.5mg/gx25 g’lik tüp.

Endikasyon: Kaşıntı, kızarıklık ve şişkinlik gibi yakınmalarınbulunduğu; allerjik deri lezyonları (örneğin ürtiker), bö-cek sokmalarıve ısırıkları, güneş yanığı, birinci derece yanıklar, nö-rodermatitde dahil olmak üzere ekzemalarda endikedir.

Kontra Endikasyon: Aşırı duyarlığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: 4 hafta ile 1 yaş arası bebeklerile küçük çocuklarda geniş cilt alanlarına sürülmemelidir.

Yan Etkileri: Geniş vücut yüzeylerine uygulanmasısedasyon ya da aşırı duyarlık reaksiyonu gibi sistemik etkilereneden olabilir.

Doz Önerisi: Cilt üzerine ince bir tabaka halinde lezyonunveya kaşıntının şiddetine gö-re günde bir kaç kaz sürülür. Genitoürinerbölgelerde kullanım durumunda, içerdiği mineral yağ, prezervatifinyırtılmasına ve sızıntıya neden olabileceğinden,Avil Merhemile prezervatifn temasından kaçınılmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.