Avmigran

Avmigran

Film Tablet

İ.E.Ulagay

Ergotamintartarat 0.75 mg, mekloksamin dihidrojen sitrat 20 mg, kafein 80mg, parasetamol 325 mg

Ambalaj: 20 tablet.

Endikasyon: Çarpıntı hissi, sersemlik ve mide bulantısıyla(Caphalea vasomotoricahistaminik baş ağrısı, Horton sendromu)birlikte ortaya çıkan ataklar halinde gö-rülen baş ağrılarını vekısa migren ataklarını gidermek için kullanılır.

Kontra Endikasyon: Bileşimdeki ergotaminden dolayı çevresel dolaşımbozukluğu, koroner yetmezlik, karaciğer ve böbrek bozukluğu olan hastalarda,gebelerde ve glokom olgularında kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Aşırı duyarlığı olan bazı kişilerdeuyuklama yapabilir. Bu gibi kimseler ilaç aldıklarında araba kullanmamalı,yoğun dikkat gerektiren makinelerde çalışmamalıdır. Bu etki, alkollebirlikte kullanıldığı zaman artabilir. Astım veya kronik solunumyolları enfeksiyonlarında (özellikle saman nezlesi benzeri semptomlarlailişkili) şikayetçi olan hastalar ve analjezik ve antienflamatuvarilaçlara aşırı duyarlığı olan hastalarda (analjeziklerin neden olduğuastım nö-beti) dikkatle kullanılmalıdır. Ergotamin riski nedeniylemigren profilaksisi için kullanılmamalıdır. Hipertiroidizm, sepsisve anemi hallerinde dikkatle kullanılmalıdır. Uterus kasılmalarınayol açabileceğinden, gebelerde kullanılmamalıdır. Emziren annelereönerilmez.Anne tarafından zorunlu kullanımı gerektiğinde bebekemzirilmemelidir. Çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.

Yan Etkileri: Terapö-tik dozlardan sonra bulantıve kusma ergotaminin direkt emotojenik etkisinin sonucu olarakgö-rülebilir. Vazokonstriktif komplikasyonlar daha çok yüksek dozlardave uzun süren tedavilerde ortaya çıkarsa da bazan kısa dö-nem ve normaldozlarda da ortaya çıkabilir. Bunlar ekstremitelerde nabız alamama,geçici taşikardi veya bradikardi, mide bulantısı, kusma, lokalödem, kaşıntı, kuvvetsizlik ve kas ağrıları, parmaklarda uyuşma veyayanma hissi şeklinde gö-rülebilir. Bu gibi durumların gö-rülmesihalinde ilaç kesilmelidir.

İlaç Etkileşimleri: Amantadin, kinidin ve trisiklikantidepresanlar antikolinerjik etkiyi artırabilir. Ayrıca triasetiloleandomisinve eritromisin ile birlikte ergotizm riski artabilir.

Doz Önerisi: Migren ataklarında, ağrı nö-betinin başlangıcında1 veya 2 film Tablet verilmelidir. Gerekirse yarım saat sonra 1 Tabletdaha verilebilir.Günlükmaksimum doz 4 film Tablettir. Haftalık maksimum doz ise 10 film Tablettir.Ağrı nö-betinin ilk işaretleri hissedildiği an ilaç alınmalıdır.İlaç ne kadar erken alınırsa gerekli doz o kadar düşük ve tedavi o kadaretkili olur.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.