Bemiks

Bemiks

Draje

Eczacıbaşı

B1vitamini25 mg, B2vitamini 10 mg, B6vitamini 10 mg, B12vitamini 30mg, folik asit 1.5 g,nikotinamid 100 mg, kalsiyum pantotenat 25 mg

Ambalaj: 30draje.

BemiksC

Draje

B1vitamini25 mg, B2vitamini 10 mg, B6vitamini 10 mg, B12vitamini 30mg, folik asit 1.5 g,nikotinamid 100 mg, kalsiyum pantotenat 25 mg, biotin 0.15 mg, C vitamini100 mg

Ambalaj: 30draje.

Bemiks Kompoze

Ampul

B1vitamini25 mg, B2vitamini 2.734 mg, B6vitamini 5mg, B12vitamini 15mg,niasinamid 50 mg, dpantenol 17.2 mg/2 mL

Ambalaj: 2 mL’lik 5 ampul.

Endikasyon: Beriberi,pellegra, pellagroid hastalıklar gibi B grubu vitaminlerin eksikliğine bağlıhastalıklarda endikedir. Etiyolojide B grubu eksikliğiyle ilgili bir ilgibulunduğunda, aşağıdaki hastalıkların tedavisinde de olumlu sonuçlar alınabilir: Stomatit gibi ağız boşluğu hastalıkları; kolit, ülseratif kolit, kronikenterit, steatore, spru, PlummerVinson sendromu, emilim bozuklukları, atonikkabızlık, diyare gibi midebağırsak hastalıkları; karaciğer koruma tedavisi,ikter, epidemik hepatit, karaciğerin yağlı dejeneransı; eksüdatif diyetez,kronik ekzema, nörodermatit, ışın dermatozları, toksik ve ilaçlara bağlıdermatoz ve ekzema, akne, lupus eritematozus, füronküloz, lichen verrucosus,kaşıntılar, tırnak ve saçlarda kırılganlık, deride kuruluk, pellagra gibi derihastalıkları; nevrit ve nevraljiler, zona, siyatik, enfeksiyöz ya da ilaçlarabağlı sinir bozuklukları, Korsakoff hastalığı gibi sinir sistemi hastalıklarıve ayrıca genel olarak, halsizlik, iştahsızlık, zayıflama, psikasteni durumlarında,büyüme çağındaki çocuklarda, enfeksiyon ve nekahatte, diyet yapan diyabetli veülserli hastalarda, kronik alkolizmde, kimyasal maddelere bağımlı hastalıklardave gebelik kusmalarında.

Kontra Endikasyon: Bileşimdeki maddelerden herhangi birine karşıduyarlığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: B1vitamini parenteral olarak uygulandığında,duyarlı kişilerde anafilaktik reaksiyonlara neden olabilir. Bu tür hastalara B1vitamini ağızdan verilmelidir.B2 vitamini idrarı sarıya boyayabilir. B6 vitaminilevodopanın etkilerini antagonize ettiğinden, birlikte kullanılmamalıdır.Gebelikte yüksek dozlarda kullanımının yenidoğanlarda piridoksinbağımlınöbetlerden sorumlu olabileceği bildirilmektedir.Piridoksin laktasyonu da inhibe eder.

Doz Önerisi: Solunum sistemindeki mukozifrazın yumuşatılıp çıkarılmasına yardım edecek faktörler bukombinasyonda bir araya getirilmiştir. Soğuk algınlığından ilerigelen öksürüklerin tedavisinde kullanılır. alerjik nedenli öksürüklerdeendikedir. Üst solunum yolları mukozasının irritasyonunu yatıştırıcıbir etki gösterir.

Kontra Endikasyon: Bileşimdeki maddelerdenherhangi birine karşı aşırı duyarlı olanlarda, MaO inhibitö-rüilaç alanlarda, dar açılı glokomda, astım nö-betlerinde, prostathipertrofisi olgularında, prematüre ve yenidoğanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Kombinasyonun içerdiği antihistaminik maddeolan difenhidramin reaksiyon yeteneğini azaltıp, uyuşukluk,dikkat refleks kaybı ve uyku oluşturacağından araba kullananlar,yüksek ve tehlikeli yerlerde ve dikkat gerektiren aletlerle çalışanlaraverilmemelidir. Santral sinir sistemini deprese eden alkol, hipnotikve trankilizan ilaçlarla beraber kullanıldığında depresyon etkisininşiddetleneceği unutulmamalıdır.Gebelerde fetüsü, emziren annelerde laktasyonuetkileyebileceği göz ö-nünde tutularak, böyle kişilerde kullanılmasındankaçınılmalıdır.

Yan Etkileri: Başlıca uyuşukluk, ağızburunve boğaz kuruluğu gö-rülebilir. Ayrıca bazan deri dö-küntüleri, ışığakarşı duyarlık, bulanık görme, iştahsızlık, hipotansiyon, idrarretansiyonu, baş ağrısı, palpitasyon gö-rülebilir. Ö-zellikle çocuklardayüksek dozlarda verildiğinde uykusuzluk, huzursuzluk, bulantı gö-rülebilir.Bu yan etkiler ilacın kullanımına son verildiğinde ortadan kalkar.

İlaç Etkileşimleri: MaO inhibitö-rü, santral sinirsistemi depresanları, alkol, trankilizan ve narkotik analjeziklerlebirlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Günlük doz erişkinlerde her 2-3 saatte bir 1 ölçekve çocuklarda 1-5 yaş arasında olanlarda her 3-4 saatte bir ½ ölçekve 6-12 yaş arasında olanlarda her 3-4 saatte bir 1 ölçektir. 1 yaşındanküçüklerde kullanılmamalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.