Benoral

Benoral

Endikasyon: Kontakt ekzema, seboreik ekzema, nö-rodermit,psö-riazis, problemli dermatozlar gibi kortikoide yanıt veren akutve ıslak dermatozların başlangıç tedavisinde, ayrıca subakut dermatozlardakullanılır.

Kontra Endikasyon: Deri tüberkülozlarında, frengi özellikle derihastalıklarında, viral enfeksiyonlarda (varicella ve vaccina dahil),mikotik rahatsızlıklarda kontrendikedir.

Uyarılar: Deri kıvrımlarında, yüzde ve çocuklarda kısa sürelikullanılmalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında prensip olarak kullanılmamalı,eğer çok gerekliyse çok kısa süre kullanılmalı, geniş yüzeyli uygulamalardankaçınılmalıdır. Gözle temasından sakınılmalıdır.

Yan Etkileri: Kapalı bandaj altında daha yüksek oranda olmaküzere, topikal kortikosteroidlerle ilgili olarak, yanma, batma,irritasyon, kuruluk, folikülit, hipertrikoz, hipopigmentasyon,perioral dermatit, allerjik kontakt dermatit, deride maserasyon,ikincil enfeksiyon, deri atrofisi striae, miliaria gibi yan etkilergö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Fenitoin, barbitüratlar ve rifampisinle birliktekullanıldığında halsinonidin hepatik eliminasyonu hızlanır, bunaparalel olarak farmakolojik etkide azalma gö-rülebilir.

Doz Önerisi: Başka şekilde gerekli gö-rülmemişse, günde 2 kezhastalıklı bölgeye sürülüp ovuşturulur.Kuvvetli etkili kortikoidlerinderi atrofisi, teleanjiektazi ve striae gibi yan etkileri, kullanımı2 haftayla sınırlanarak önlenebilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.