Betakon

Betakon

Antiseptik Solüsyon

Aroma

Polividoniyot

Ambalaj: %10x1000 mL’-lik şişe.

Eşdeğeri: Batticon Antiseptik Solüsyon: %10x1000 mL(Adeka);Biokadin StandardizeSolüsyon: %10x1000mL(Kansuk);İsosol Antiseptik Solüsyon: %10x1000 mL(MerkezLab.);Polyod Antiseptik Solüsyon: %10x1000 mL(Drogsan);Poviod Antiseptik Solüsyon: %10x1000 mL(Saba).

Endikasyon: Antiseptikve dezenfektan etkilidir. Cerrahi el dezenfeksiyonu, cilt ve yaradezenfeksiyonu, operasyon sahasının hazırlanması, yara tedavisi,mukoza dezenfeksiyonu ve yanık tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Nontoksiknodüler guatrda kontrendikedir. Gö-ze değdirilmemelidir. Tiroidhastaları, yeni doğanlar, süt çocukları ve gebelerde dikkatliolunmalı ve uzun süre kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Solüsyon tedavi edilecek yere sürülür.Etki süresi 10-20 saniyedir. Yaratedavisinde en az 1, en çok 5 dakika uygulanır.

Betakon

Gargara

Polivinilpirolidoniyot

Ambalaj: %6.8x100 mL’lik ambalaj.

Endikasyon: Bakteriler,virüsler, mantarlar tarafından oluşturulan ağız ve boğaz mukozasının,ayrıca dişeti ateşli enfeksiyon hastalıklarının (örneğin farenjit,stomatit, aft, süperenfekte ve herpetik ülserler, pamukçuk, gingivit)tedavisinde kullanılır.Antibiyotik tedavisi uygulanan enfeksiyonelhastalıkların lokal tedavisinde takviye edici olarak kullanılır(örneğin tonsillit). Ağız ve boğaz boşluğundaki ameliyatlardan önceve sonra, yaralanmalarda ve soğuk algınlığı hastalıklarında enfeksiyonlarakarşı profilaktik tedavi için kullanılır. Ayrıca genel ağız hijyenindeyaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Kontra Endikasyon: Nontoksik nodüler guatrda kullanılmamalıdır.Gebelerde, emziren annelerde, 6 yaşından küçük çocuklarda, bilinenve kuşkulu iyot duyarlığı olan kişilerde kontrendikedir.

Yan Etkileri: İdiyosenkratik mukozal irritasyonve aşırı duyarlık reaksiyonları gö-rülebilir. İyodun aşırı absorpsiyonuylametabolik asidoz, hipernatremi, renal fonksiyon bozukluğu gibisistemik yan etkiler gö-rülebilir.

Doz Önerisi: Yarım bardak ılık suya 2-4 çay kaşığı karıştırılır,ağız çalkalaması ve gargara için kullanılır. Günde 4 kez uygulanabilir.Günlük ağız hijyeni için yarım bardak ılık suya 1 çay kaşığı ilaç konularakağız çalkalanır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.