Betnovate

Betnovate

Krem

GSK

Betametazon 17-valerat‰1

Ambalaj: 15 g’lik tüp.

Eşdeğeri: CelestodermV Krem: %0.1x15 g(ScheringPlough).

Betnovate

Losyon

Betametazon 17-valerat‰1

Ambalaj: 20 cc’lik plastik şişe.

Betnovate

Merhem

Betametazon 17-valerat‰1

Ambalaj: 15 g’lik tüp.

Betnovate

Saç Losyonu

Betametazon 17-valerat‰1

Ambalaj: 300 cc’lik plastik şişe.

BetnovateC

Krem

Betametazon ‰1,kliokinol %3

Ambalaj: 15 g’lik tüp.

BetnovateC

Merhem

Betametazon ‰1,kliokinol %3

Ambalaj: 15 g’lik tüp.

Endikasyon: Lokalkortikosteroid tedaviye normal olarak çabuk yanıt veren enflamatuvardermatozlarda olduğu kadar, psö-riazis gibi daha az yanıt veren koşullardada çoğunlukla etkilidir. Çocukluk diskoid ve atopik ekzemalarıdahil ekzema, prurigo nodularis, psö-riazis (yaygın plak psö-riazisihariç), liken simpleks, liken planus dahil nö-rodermatozlar, seboreikdermatit, temas duyarlığı reaksiyonları, diskoid lupus eritematozustedavisinde endikedir ve sistemik steroid tedaviye ek olarak yaygıneritrodermide kullanılır.Aynı zamanda bö-cek ısırmaları ve isilikte de kullanılabilir.BetnovateCformları ise yukarıdaki durumların sekonder bakteriyel ve/veya mantar enfeksiyonlarınınmevcut olduğu, böyle bir durumdan şüphe edildiği veya böyle bir enfeksiyonunbeklendiği türlerinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Betametazon17-valerat ve diğer kortikosteroidlere duyarlı kişilerde kontrendikedir.Rozasea, akne vulgaris, perioral dermatit, derinin primer viral enfeksiyonları(örn. herpes simpleks, su çiçeği), bakteri ve mantarların neden olduğucilt lezyonları, bir yaşın altındaki çocuklarda dermatit ve pişiklerdahil dermatozlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Özellikle çocuk ve bebeklerde uzunsüreli lokal kortikosteroid tedavisinden kaçınılmalıdır.Tedavi etkin olan en düşük dozdayapılmalıdır. Göz kapaklarına uygulanırken glokoma neden olabileceğidüşünülerek göz içine kaçmamasına dikkat edilmelidir. Gebeliktebüyük miktarda ve uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. Emzirenannelerde dikkat gereklidir.

Yan Etkileri: Nadir hallerde,psö-riazisin kortikosteroidlerle tedavisi (veya tedavinin kesilmesinde)hastalığın püstüler şeklinin gelişmesini hızlandırabilir. Topikalsteroidlerle pigmentasyon değişiklikleri ve hipertrikozis bildirilmiştir.

Doz Önerisi: Günde 2-3 kez hasta bölgeye iyileşme gö-rülünceyekadar sürülür. Sızıntılı lezyonlarda krem, kuru ve kronik lezyonlardaise merhem kullanılmalıdır. Geniş yüzeylere az miktarda uygulamagerektiğinde losyon, saçlı deri dermatozlarında saç losyonu tercihedilebilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.