Carovit

Carovit

Yumuşak Kapsül

Koçak

bKaroten 20 mg(=26000 IU A vitamini)

Ambalaj: 30 ve 100 yumuşak kapsül.

Endikasyon: Bir provitaminA olanbkaroten, kerotenoidleriçinde en yüksek A vitamini aktivitesine sahip olanıdır ve A vitaminitakviyesi olarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: A vitamini vebkaroteneaşırı duyarlığı olanlarda, hipervitaminoz olgularında kontrendikedir.İleri derecede böbrek yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Yüksek doza ve uzun süre alındığında özellikleavuç içi ve ayak tabanında sarı renkli lekeler meydana gelebilir. Budurum reversibldir ve gerekli miktarda karoten retinole çevrildiğindenzararsızdır. Hiperkarotenemi, kalıtsal olarak karoteni retinoleçeviremeyenlerde, diabetes mellitus, hipotiroid ve anoreksianervosada daha sık gö-rülür.Bu hastalar yüksek doz karoten tüketiminden kaçınmalıdır.

Yan Etkileri: Hiperkarotenemi herhangi birsistemik advers etkiye neden olmamaktadır. Bu konuda bazı amenoreolguları bildirilmişse de, bunun havuç gibi, yüksek dozda toksikolabilecek bazı maddeler içeren sebzelerin aşırı tüketimine bağlıoldukları anlaşılmıştır.

İlaç Etkileşimleri: Diğer A vitamini içeren ilaçlarlabirlikte alınmamalıdır. Akne tedavisinde retinoidlerle birliktekullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Yemeklerden sonra bir miktar su ile 1 Kapsül alınması,günlük gereksinimin karşılanması için yeterlidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.