CelestodermV

CelestodermV

Krem

ScheringPlough

Betametazon 17-valerat

Ambalaj: %0.1x15 g’lik tüp.

Eşdeğeri: Betnovate Krem: %0.1x15 g(GSK).

Endikasyon: Lokal kortikosteroidtedaviye normal olarak çabuk yanıt veren enflamatuvar dermatozlardaolduğu kadar, psö-riazis gibi daha az yanıt veren koşullarda da çoğunluklaetkilidir. Çocukluk diskoid ve atopik ekzemaları dahil ekzema,prurigo nodularis, psö-riazis (yaygın plak psö-riazisi hariç), likensimpleks, liken planus dahil nö-rodermatozlar, seboreik dermatit,temas duyarlığı reaksiyonları, diskoid lupus eritematozus tedavisindeendikedir ve sistemik steroid tedaviye ek olarak yaygın eritrodermidekullanılır.Aynı zamanda bö-cek ısırmaları ve isilikte de kullanılabilir.

Kontra Endikasyon: Betametazon17-valerat ve diğer kortikosteroidlere duyarlı kişilerde kontrendikedir.Rozasea, akne vulgaris, perioral dermatit, derinin primer viral enfeksiyonları(örn. herpes simpleks, su çiçeği), bakteri ve mantarların neden olduğucilt lezyonları, bir yaşın altındaki çocuklarda dermatit ve pişiklerdahil dermatozlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Özellikle çocuk ve bebeklerdeuzun süreli lokal kortikosteroid tedavisinden kaçınılmalıdır.Tedavi etkin olan en düşük dozdayapılmalıdır. Göz kapaklarına uygulanırken glokoma neden olabileceğidüşünülerek göz içine kaçmamasına dikkat edilmelidir. Gebeliktebüyük miktarda ve uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. Emzirenannelerde dikkat gereklidir.

Yan Etkileri: Nadir hallerde,psö-riazisin kortikosteroidlerle tedavisi (veya tedavinin kesilmesinde)hastalığın püstüler şeklinin gelişmesini hızlandırabilir. Topikalsteroidlerle pigmentasyon değişiklikleri ve hipertrikozis bildirilmiştir.

Doz Önerisi: Günde 2-3 kez hasta bölgeye uygulanır. Sızıntılılezyonlarda kullanılır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.