CetafluForte

CetafluForte

Film Tablet

Atabay

Parasetamol 650mg, fenilefrin HCl 10 mg, klorfeniramin maleat 4 mg

Ambalaj: 20 tablet.

Eşdeğeri: DefluFort Film Tablet: 20 tablet(Yeni İlaç);TheraFluFort Film Tablet: 20 tablet(Novartis CH).

Endikasyon: Analjezik/dekonjestan olarak üstsolunum yollarının akut enfeksiyonlarının semptomatik tedavisi için; nezle,grip, soğuk algınlığı, rinit, faranjit, sinuzit, bronşit, larenjit. Antihistaminik/dekonjestanolarak üst solunum yollarının allerjik hastalıklarının akut tedavisi için,saman nezlesi, perennial rinit, rinosinüzit.

Kontra Endikasyon: Etkin maddelerden birine karşı aşırı duyarlık durumundakontrendikedir

Uyarılar: Hipertansiyon, ciddi kardiyovasküler bozukluk,hipertiroidizm, diyabet, astma, glokom, amfizem, kronik akciğerhastalığı, böbrek bozukluğu, prostat hipertrofisine bağlı idrarretansiyonu gibi durumlarda dikkatle kullanılmalıdır. Dikkat gerektirenmakinelerde çalışanlar, tehlikeli veya yüksek yerlerde çalışanlar,araç kullananlar, ilacı kullanırken gibi işleri yapmamaları konusundauyarılmalıdır. Kesin gerekmedikçe gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Deri dö-küntüsü, görme bulanıklığı, taşikardi,baş dönmesi, nadiren gastrointestinal bozukluklar, sedasyon, ağızkuruluğu, özellikle çocuklarda irritabilite gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Antihistaminikler, alkol ve antidepresanlarınetkilerini artırırlar. Fenilefrinin badrenerjik blokerlerle birlikte kullanılmasıtaşikardiye neden olabilir. MAO inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır. Antiepileptikler,barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar ve alkol parasetamolün yarı ömrünüuzatabilir ve toksisitesini artırabilir. Antikonvülzanlar ve steroid yapılıoral kontraseptiflerin kronik kullanımı parasetamolün terapötik düzeylere ulaşmasınıengelleyebilirler. Metoklopramid parasetamolün ince bağırsaklarda emilimini hızlandırabilir.

Doz Önerisi: Yetişkinlerve 12 yaşından büyük çocuklara bir kerde 1 tablet, 6-12 yaş arası çocuklara birkerede yarım tablet, 2-6 yaş arası çocuklara bir kerede çeyrek tablet.Bu dozlar 6 saat ara ile günde 4 kereye kadartekrarlanabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.