Citara

Citara

Film Tablet

Fako

Sitalopram hidrobromür

Ambalaj: 20 mgx28 tablet

: : 40 mgx28 tablet.

Eşdeğeri: Cipram Film Tablet: 20 mgx28 tablet(Lundbeck);Citol Film Tablet: 20 mgx28 tablet, 40 mgx28 tablet(Abdi İbrahim);EslopramÇentikli Film Tablet: 20 mgx28tablet(Eczacıbaşı);Relaxol Film Tablet: 20 mgx28 tablet, 40 mgx28 tablet(Abdi İbrahim).

Endikasyon: Depresyon tedavisi, relaps/rekürransların önlenmesi, agorafobiliveya agorafobisiz panik bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğun tedavisindekullanılır.

Kontra Endikasyon: Sitaloprama aşırı duyarlığıolanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Sitalopram, MAO inhibitö-rüalanlara ya da bunların kesilmesinden sonraki 14 gün içinde verilmemelidir.MAO inhibitörleriyle tedavi, sitalopramın kesilmesinden 7 günsonra başlatılabilir. Sitalopramla tedavide hasta manik faza girersesitalopram kesilmeli ve bir nö-roleptikle tedavi edilmelidir.Panik bozukluğu olan bazı hastalar, antidepresan tedavisinin başında, artananksiyete semptomları gösterebilir. Bu paradoks retansiyon, tedavinin ilk ikihaftası içinde, genellikle kaybolur. Gebe veya emziren kadınların, eğerklinik yarar, teorik riskten daha ağır basmıyorsa sitalopramla tedaviedilmemeleri önerilmektedir. Sitalopram çok düşük konsantrasyonlardasüte geçer. Hastalara, araba ve araç kullanırkan dikkatli olmalarıönerilmelidir.

Yan Etkileri: En yaygın yan etkiler ağız kuruluğu,bulantı, uyku hali, terleme artışı ve tremordur. Ender olgulardakonvülsiyon ortaya çıkmıştır. Sitalopram normalde klinik önemtaşımayan bir biçimde kalp hızında küçük bir azalmaya neden olabilir.Önceden kalp hızı düşük hastalarda ise bradikardiye yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri: Sumatriptanın serotonerjiketkilerini güçlendirebileceğinden aynı anda kullanılması önerilmez.Simetidin sitalopramın plazma ortalama kararlı düzeylerindeartmaya neden olmuştur.

Doz Önerisi: Günde bir kez, sabah veya akşam, aç veya tok karnınauygulanabilir. Olağan dozları 20-60 mg/gün’dür. Doz artırımları en az birerhafta ara ile 20 mg'lik artırımlar şeklinde uygulanmalıdır. Günlük doz maksimum60 mg/kg’dir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.