Citol

Citol

Citol nedir ne için kullanılır, Citol nasıl kullanılır, Citol ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Film Tablet

Ambalaj: 

20 mg x 28 ve 56 tablet

: : 40 mgx28 tablet.

Endikasyon:

 Depresyon tedavisi, relaps/reküransların önlenmesi,agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Sitaloprama aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: 

Sitalopram, MAO inhibitörü alanlara ya da bunların kesilmesinden sonraki 14 gün içinde verilmemelidir.MAO inhibitörleriyle tedavi, sitalopramın kesilmesinden 7 gün sonra başlatılabilir. Sitalopram İle tedavide hasta manik faza girerse sitalopram kesilmeli ve bir nöroleptik tedavi edilmelidir.Panik bozukluğu olan bazı hastalar, antidepresan tedavisinin başında, artan anksiyete semptomları gösterebilir. Bu paradoks retansiyon, tedavinin ilk iki haftası içinde, genellikle kaybolur. Gebe veya emziren kadınların, eğer klinik yarar, teorik riskten daha ağır basıyorsa sitalopram ile tedavi edilmemeleri önerilmektedir. Sitalopram çok düşük konsantrasyonlarda süte geçer. Hastalara, araba ve araç kullanır kan dikkatli olmaları önerilmelidir.

Yan Etkileri: 

En yaygın yan etkiler ağız kuruluğu, bulantı, uyku hali, terleme artışı ve tremordur. Ender olgularda konvülsiyon ortaya çıkmıştır. Sitalopram normalde klinik önem taşımayan bir biçimde kalp hızında küçük bir azalmaya neden olabilir. Önceden kalp hızı düşük hastalarda ise bradikardiye yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Sumatriptanın serotonerjiketkilerini güçlendirebileceğinden aynı anda kullanılması önerilmez.Simetidin sitalopramın plazma ortalama kararlı düzeylerinde artmaya neden olmuştur.

Doz Önerisi:

 Günde tek doz olarak uygulanır. Besin alınmasındanbağımsız olarak günün herhangi bir saatinde alınabilir.Citoloral yoldan tek doz olarak günde 20 mg olarak başlayıp genellikle 40 mg doza çıkılır. Doz artışları 20 mg doz aralıkları ile olmalı ve 1 haftadan daha kısa sürede gerçekleşmemelidir. Her Hastanın kişisel cevabı ve depresyonun ciddiyetine göre doz en fazla günde 60 mg’ye çıkılabilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...