Citol

Citol

Film Tablet

Abdi İbrahim

Sitalopram

Ambalaj: 20 mgx28 ve 56 tablet

: : 40 mgx28 tablet.

Eşdeğeri: Cipram Film Tablet: 20 mgx28 tablet(Lundbeck);Citara Film Tablet: 20 mgx28 tablet, 40 mgx28(Fako);Eslopram Çentikli FilmTablet: 20 mgx28 tablet(Eczacıbaşı);Relaxol Film Tablet: 20 mgx28tablet, 40 mgx28 tablet(Abdi İbrahim).

Endikasyon: Depresyon tedavisi, relaps/rekürransların önlenmesi,agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğuntedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Sitaloprama aşırı duyarlığıolanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Sitalopram, MAO inhibitö-rüalanlara ya da bunların kesilmesinden sonraki 14 gün içinde verilmemelidir.MAO inhibitörleriyle tedavi, sitalopramın kesilmesinden 7 günsonra başlatılabilir. Sitalopramla tedavide hasta manik faza girersesitalopram kesilmeli ve bir nö-roleptikle tedavi edilmelidir.Panik bozukluğu olan bazı hastalar, antidepresan tedavisinin başında, artananksiyete semptomları gösterebilir. Bu paradoks retansiyon, tedavinin ilk ikihaftası içinde, genellikle kaybolur. Gebe veya emziren kadınların, eğerklinik yarar, teorik riskten daha ağır basmıyorsa sitalopramla tedaviedilmemeleri önerilmektedir. Sitalopram çok düşük konsantrasyonlardasüte geçer. Hastalara, araba ve araç kullanırkan dikkatli olmalarıönerilmelidir.

Yan Etkileri: En yaygın yan etkiler ağız kuruluğu, bulantı, uykuhali, terleme artışı ve tremordur. Ender olgularda konvülsiyon ortayaçıkmıştır. Sitalopram normalde klinik önem taşımayan bir biçimde kalphızında küçük bir azalmaya neden olabilir. Önceden kalp hızı düşükhastalarda ise bradikardiye yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri: Sumatriptanın serotonerjiketkilerini güçlendirebileceğinden aynı anda kullanılması önerilmez.Simetidin sitalopramın plazma ortalama kararlı düzeylerindeartmaya neden olmuştur.

Doz Önerisi: Günde tek doz olarak uygulanır. Besin alınmasındanbağımsız olarak günün herhangi bir saatinde alınabilir.Citoloral yoldan tek doz olarak günde 20 mgolarak başlanıp genellikle 40 mg doza çıkılır. Doz artışları 20 mg dozaralıkları ile olmalı ve 1 haftadan daha kısa sürede gerçekleşmemelidir. Herhastanın kişisel cevabı ve depresyonun ciddiyetine göre doz en fazla günde 60mg’ye çıkılabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.