Citolap

Citolap

Film Tablet

TümEkip

Sitalopram

Ambalaj: 20 mgx30 çentikli tablet.

Endikasyon: Depresyon tedavisi, relaps/rekürransların önlenmesi,agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğuntedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Sitaloprama aşırı duyarlığıolanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Sitalopram, MAO inhibitö-rü alanlaraya da bunların kesilmesinden sonraki 14 gün içinde verilmemelidir.MAO inhibitörleriyle tedavi, sitalopramın kesilmesinden 7 günsonra başlatılabilir. Sitalopramla tedavide hasta manik faza girersesitalopram kesilmeli ve bir nö-roleptikle tedavi edilmelidir.Panik bozukluğu olan bazı hastalar, antidepresan tedavisinin başında, artananksiyete semptomları gösterebilir. Bu paradoks retansiyon, tedavinin ilk ikihaftası içinde, genellikle kaybolur. Gebe veya emziren kadınların, eğerklinik yarar, teorik riskten daha ağır basmıyorsa sitalopramla tedaviedilmemeleri önerilmektedir. Sitalopram çok düşük konsantrasyonlardasüte geçer. Hastalara, araba ve araç kullanırkan dikkatli olmalarıönerilmelidir.

Yan Etkileri: En yaygın yan etkiler ağız kuruluğu,bulantı, uyku hali, terleme artışı ve tremordur. Ender olgulardakonvülsiyon ortaya çıkmıştır. Sitalopram normalde klinik önem taşımayanbir biçimde kalp hızında küçük bir azalmaya neden olabilir. Öncedenkalp hızı düşük hastalarda ise bradikardiye yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri: Sumatriptanın serotonerjiketkilerini güçlendirebileceğinden aynı anda kullanılması önerilmez.Simetidin sitalopramın plazma ortalama kararlı düzeylerindeartmaya neden olmuştur.

Doz Önerisi: Sabah veya akşam, tek bir oral doz (20 mg) olarakuygulanmalıdır. Tabletler yiyeceklerle birlikte veya aç karınla alınabilir.Tedavinin başlamasını takiben antidepresan etki en az iki haftada etkiliolmaya başlar. Hasta 4-6 ay süreyle semptomsuz oluncaya kadar tedavikesilmemelidir. Sitalopram yavaş yavaş kesilmelidir; dozun 1-2 haftalık periyotboyunca tedrici olarak azaltılması tavsiye edilmektedir. Yetişkinlerde tavsiyeedilen başlangıç dozu günde 20 mg'dir. Hastanın bireysel yanıtına göregerekirse bu doz günde 40 mg'ye kadar artırılabilir. Bir günde alınabilecek enyüksek doz 60 mg'dir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.