Citolap

Citolap

Citolap nedir ne için kullanılır, Citolap nasıl kullanılır, Citolap ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Citolap Film Tablet

Citolap Ambalaj: 

20 mgx30 çentikli tablet.

Citolap Endikasyon: 

Depresyon tedavisi, relaps/reküransların önlenmesi,agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyon: 

Sitaloprama aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Citolap Uyarılar: 

Sitalopram, MAO inhibitö-rü alanlaraya da bunların kesilmesinden sonraki 14 gün içinde verilmemelidir.MAO inhibitörleriyle tedavi, sitalopramın kesilmesinden 7 gün sonra başlatılabilir. Sitalopram İle tedavide hasta manik faza girerse sitalopram kesilmeli ve bir nöroleptik tedavi edilmelidir.Panik bozukluğu olan bazı hastalar, antidepresan tedavisinin başında, artan anksiyete semptomları gösterebilir. Bu paradoks retansiyon, tedavinin ilk iki haftası içinde, genellikle kaybolur. Gebe veya emziren kadınların, eğer klinik yarar, teorik riskten daha ağır basıyorsa sitalopram ile tedavi edilmemeleri önerilmektedir. Sitalopram çok düşük konsantrasyonlarda süte geçer. Hastalara, araba ve araç kullanır kan dikkatli olmaları önerilmelidir.

Citolap Yan Etkileri: 

En yaygın yan etkiler ağız kuruluğu,bulantı, uyku hali, terleme artışı ve tremordur. Ender olgularda konvülsiyon ortaya çıkmıştır. Sitalopram normalde klinik önem taşımayan bir biçimde kalp hızında küçük bir azalmaya neden olabilir. Önceden Kalp hızı düşük hastalarda ise bradikardiye yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Sumatriptanın serotonerjiketkilerini güçlendirebileceğinden aynı anda kullanılması önerilmez.Simetidin sitalopramın plazma ortalama kararlı düzeylerinde artmaya neden olmuştur.

Citolap Doz Önerisi: 

  • Sabah veya akşam, tek bir oral doz (20 mg) olarak uygulanmalıdır. 
  • Tabletler yiyeceklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.
  • Tedavinin başlamasını takiben antidepresan etki en az iki haftada etkili olmaya başlar. 
  • Hasta 4-6 ay süreyle semptomsuz oluncaya kadar tedavi kesilmemelidir. 
  • Sitalopram yavaş yavaş kesilmelidir; dozun 1-2 haftalık periyot boyunca tedrici olarak azaltılması tavsiye edilmektedir. 
  • Yetişkinlerde tavsiye edilen başlangıç dozu günde 20 mg dir. 
  • Hastanın bireysel yanıtına göre gerekirse bu doz günde 40 mg ye kadar arttırılabilir. 
  • Bir günde alınabilecek en yüksek doz 60 mg dir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...