Clarinase

Clarinase

Tablet

ScheringPlough

Loratadin 5 mg, psö-doefedrinsülfat 120 mg

Ambalaj: 10 tablet.

Endikasyon: Nazalkonjesyon, aksırma, rinore, kaşınma ve göz yaşarması dahil alerjikrinit ve soğuk algınlığında gö-rülen belirtilerin tedavisindekullanılır.

Kontra Endikasyon: Bileşimdeki maddelere, adrenerjik ilaçlara yada kimyasal yapıları benzer maddelere karşı aşırı duyarlığı ya daidiyosinkrazisi bulunan hastalarda kullanılmamalıdır. Ayrıca,MAO inhibitö-rü tedavisi gö-ren ya da son on gün içinde bu tür bir tedaviuygulanan, dar açılı glokom, idrar retansiyonu, ağır hipertansiyon,ağır koroner arter hastalığı veya hipertiroidisi bulunan hastalardakullanılmamalıdır.

Uyarılar: İlacın hızlı bırakılması depresyona neden olabilir.Bu kombinasyonun gebelerde güvenirliği gösterilmediğinden, gebelerdesağlanacak yarar ile fetüs üzerindeki olası riskler çok iyi değerlendirilmelidir.Loratadin ve psö-doefedrin sülfat anne sütüne geçtiğinden, tedaviyeya da emzirmeye ara verilmelidir.

Yan Etkileri: Uykusuzluk ve ağız kuruluğu görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Sempatomimetik ilaçlar, MAO inhibitö-rü kullananhastalarda hipertansiyon krizi dahil hipertansif reaksiyonlaraneden olabilir. Metildopa, mesamilamin, rezerpin ve veratrum alkoloidlerininantihipertansif etkileri, sempatomimetik ilaçların kullanılmasıylaazalabilir.badrenerjik blokerlerde sempatomimetik ilaçlarla etkileşebilir. Psö-doefedrin dijitalile birlikte kullanıldığında ektopik pacemaker aktivite artışıgö-rülebilir. Antasitler, psö-doefedrinin emilimini artırır, kaolinazaltır.

Doz Önerisi: Erişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklara günde2 kez 1 Tablet verilir. Ağır karaciğer yetmezliği olan hastalardadaha düşük dozlarla tedaviye başlanmalıdır; başlangıç dozu olarakgünde 1 Tablet önerilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.