Climodien

Climodien

Draje

Schering

Estradiol valerat 2mg, dienogest 2 mg

Ambalaj: 28draje.

Endikasyon: En az bir yıllık menopoz geçmişiolan kadınların menopoza bağlı estrojen yetmezliğinin belirti ve semptomlarıiçin hormon replasman tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Gebelik velaktasyon, tanı konmamış vajinal kanama, bilinen ya da şüphelenilen meme kanseri,bilinen ya da şüphelenilen premalign durumlar ya da seks steroidlerindenetkilenen maligniteler, karaciğer tümörü varlığı ya da öyküsü (benign vemalign), ciddi karaciğer hastalığı, aktif ven trombozu, tromboembolikbozukluklar veya bu durumlarla ilgili kayıtlı öykü, ciddi hipertrigliseridemi,bileşenlere karşı bilinen aşırı duyarlık.

Uyarılar: Bukombinasyon kontrasepsiyon için uygun değildir ve fertilitenin kazanılmasındada kullanılamaz. Tedavi, migren tipinde veya sık görülen ve alışılmamışşiddette baş ağrılarının ilk kez ortaya çıktığında veya serebrovasküleroklüzyonla ilgili diğer semptomların varlığında derhal kesilmelidir.

Yan Etkileri: Çekilme kanaması, memeduyarlığı/ağrı, endometriyal kalınlıkta artma, vulvovajinit, bulantı,abdominal ağrı, diyare,gGT artışı, baş ağrısı, migren, baş dönmesi/yorgunluk,anksiyete, hipertansiyon/ağırlaşan hipertansiyon, sıcak basmaları, vücutağırlığında değişiklikler, oral kandidiazis görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: HRTbaşlanması ile hormonal kontrasepsiyon kesilmeli ve hastanın, gerekiyorsanonhormonal kontraseptif önlemler alması önerilmelidir. Bir çokantikonvülzan ve antimikrobiyal gibi hepatik enzim indükleyici ilaçlarla uzunsüreli tedavi, seks hormonlarının klirensini artırabilir ve klinik etkinliğiazaltabilir.

Doz Önerisi: Günde 1 draje alınır. Her bir bilister 28 günlük tedaviiçerir. Tedavi süreklidir, bir sonraki kutuya ara vermeden geçilir. Drajelerbir miktar sıvı ile bütün olarak yutulmalıdır. Hasta drajesini günün herhangibir saatinde alabilir, ancak belirli bir zaman seçtikten sonra hergün aynısaatte almalıdır. Hasta her zamanki saatinde draje almayı unu-tursa izleyen12-24 saat içinde alabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.