Concor

Concor

Lak Tablet

Palmer

Bisoprolol fumarat

Ambalaj: 5 mgx30 Tablet

: 10 mgx30 tablet.

Endikasyon: Yük-sekkan basıncı (hipertansiyon) ve koroner kalp hastalığının (Anjinapektoris) tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Tedavi edilmemiş miyokard yetmezliği, yeni geçirilmişmiyokard enfarktüsü, şok, atriyoventriküler ileti bozuklukları(II. ve III. derece AV blok), hasta sinüs sendromu, sinoatrial düğümve atrium arasında ileti bozukluğu (sinoatrial blok), tedaviyebaşlama öncesi çok yavaş nabız (dakikada 50 vurudan daha az bradikardi),çok düşük kan basıncı, bronşiyal astma ve ilerlemiş dö-nemlerdeki periferaldolaşım bozuklukları olgularında kullanılmamalıdır. Adrenaltümör (feokromositoma) olgularında, bisoprolol ancakablokajından sonra verilebilir.Gebelik sırasında, emzirme sırasında ve çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.Kan glukoz düzeyleri sık sık iniş çıkış gös-teren diyabetik hastalarda,uzun süreli açlık dö-nemlerinde ve asidozlu hastalarda dikkatlekullanılmalıdır.

Uyarılar: Bisoprololun antihipertansif etkisine bağlıolarak, ilaca karşı reaksiyon sonucu, araç veya makine kullanma yeteneğikişiden kişiye farklı olarak azalabilir. Eğer istisnai bir durumdabisoprolol gebelik sırasında kullanılmışsa, yenidoğanda olasılıklabradikardi, hipotansiyon ve hipoglisemi oluşabileceğinden, beklenendoğum tarihinden 72 saat önce bisoprolol tedavisi kesilmelidir.

Yan Etkileri: Özellikle tedavinin başlangıcında yorgunluk,baş dönmesi, hafif baş ağrısı, terleme, uyku bozuklukları, canlırüyalar ve depresif ruh hali gö-rülebilir. Nadir olgularda gastrointestinalbozukluklar (diyare, konstipasyon, bulantı, karın ağrısı) ve ciltreaksiyonları (örneğin eritem, pruritus) olabilir. Seyrek olarakkan basıncında belirgin bir düşme, nabızda yavaşlama veya AV iletidebir bozulma gözlenmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Birlikte kullanılan diğer antihipertansifilaçların etkilerini artırabilir. Tedavide, bisoprolol ile rezerpin,ametildopa, klonidin veya guanfasininbirlikte kullanılması, kalp hızında belirgin bir azalmaya nedenolabilir. Klonidin ile birlikte kullanımda, bisoprololun kesilmesiüzerinden birkaç gün geçmeden klonidin tedavisi kesilmelidir. Nifedipininbirlikte kullanılması, bisoprololun antihipertansif etkisiniartırabilir. Bisoprolol ile birlikte verapamil veya diltiazem tipikalsiyum antagonistlerinin veya antiaritmik ajanların kullanılmasıhipotansiyon, bradikardi ve diğer aritmilere yol açabileceğiiçin hastanın dikkatle izlenmesi gerekir. Bu nedenle kalsiyum antagonistlerininve antiaritmik ajanların intravenöz kullanımı, bisoprolol tedavisisırasında önerilmez. Bisoprolol ile birlikte insülin veya oral antidiyabetikkullanımı, bu ikinci ilaçların etkilerini artırabilir. Anestezialtında kalp debisi bozulacağı için, hasta bisoprolol ile tedaviediliyorsa, cerrahi girişim öncesi anestezist uyarılmalıdır.

Doz Önerisi: Günde 1 adet 5 mg veya 10 mg Tablet kullanılır. Tedavininbaşlangıcında ve hastalığın hafif formlarında olguların çoğundagünde 1 adet 5 mg Tablet yeterlidir. Gerekirse bu doz günde 2 adet 5mg veya 1 adet 10 mg tablete yükseltilebilir. Çok az sayıda olguda20 mg’ye (günde 2 adet 10 mg) varan doz artışı gerekebilir. Tabletlerbir miktar sıvı ile bütün olarak yutulmalıdır. Tabletlerin sabah açkarnına veya kahvaltı ile alınması önerilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.