Coraspin

Coraspin

Enterik Kaplı Tablet

Bayer

Asetilsalisilikasit

Ambalaj: 100 mgx30 Tablet

: 300 mgx30 tablet.

Endikasyon: Asetilsalisilikasit antitrombotik olarak, nonstabil anjina pektoriste ve risk altındaki(hipertansif, hiperlipidemik, diyabetik veya sigara tiryakileri)hastalarda koroner trombozun önlenmesinde; miyokard reenfarktüsprofilaksisinde; kardiyovasküler cerrahide özellikle aortokoronerbypass ve arteryovenöz şantlarda postoperatif tromboz ve embolizminönlenmesinde; geçici iskemik ataklarda ve stroke profilaksisindeendikedir.

Kontra Endikasyon: Kanama eğiliminin arttığı patolojikdurumlarda, antikoagülan (heparin, kumarin türevleri vb.) tedavisisırasında, glukoz6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde, gebeliğinson 3 ayında, salisilatlara ve anal-jeziklere karşı aşırı duyarlıkgösterenlerde, kronik veya aktif ülseri olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Tıbbi zorunluk olmadıkça gebelerve emziren annelere verilmemelidir. Asetilsalisilik asit, kortikosteroidlerveya alkolle birlikte alındığında gastrointestinal kanama riskiniartırabilir.

Yan Etkileri: Mide rahatsızlığı, gastrointestinalgizli kan kaybında artış, nadiren aşırı duyarlığa bağlı reaksiyonlar(deri reaksiyonları, nefes darlığı) ve trombositopeni gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Nonsteroidal antiromatizmalilaçların etkilerini ve yan etkilerini, metotreksatın istenmeyenetkilerini, antikoagülanların (örneğin heparin ve kumarin türevleri)etkilerini ve steroidlerle birlikte alındığında gastrointestinalkanama olasılığını artırır.

Doz Önerisi: Reenfarktüs profilaksisi ve nonstabil anjinapektoriste 1-3x100 mg/gün veya 1-2x300 mg/gün, risk altındaki hastalardakoroner trombozun önlenmesinde 1-2x100 mg/gün veya günaşırı 300 mg 1Tablet, postoperatif (bypass ve shunt) tromboz profilaksisinde1x100 mg/gün veya günaşırı 300 mg 1 Tablet, stroke profilaksisinde vegeçici iskemik ataklarda 1-3x100 mg/gün veya 1-2x300 mg/gün, yüzeyelvenlerin enflamasyonunda 3x600 mg/gün, uzun süreli tromboz tedavisinde3-4x300 mg/gün olarak uygulanır. Tabletler çiğnenmeden, yarım bar-daksuyla yutulur.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.