Cortimycine

Cortimycine

Göz Pomadı

Abdiİbrahim

Hidrokortizon asetat

Ambalaj: 50 mg/5 g’lik özel kanüllü tüp.

Endikasyon: Palpebralve bulber konjunktiva, bahar aylarında gö-rülen alerjik konjunktivit,akne rozase keratit, süperfisiyel noktalı keratit, herpes zosterkeratiti, iritis ve siklitis gibi göz küresinin anterior bö-lümüneait iltihabi durumlarda kullanılır. Ayrıca kimyasal madde, radyasyon,ısı ve yabancı cisim penetrasyonuyla oluşan korneal, konjunktivalve skleral harabiyetlerde endikedir. Katarakt, glokom ve kornealtransplantasyon gibi göz ameliytlarından sonra profilaktik olarak,iltihabı önlemek amacıyla da kullanılır.

Kontra Endikasyon: Hidrokortizonaaşırı duyarlığı olanlarda, bakteriyel, viral veya fungal oküler enfeksiyonlarda,göz tüberkülö-zünde, akut süperfisiyel herpes simpleks keratitinde(dendritik keratit), canlı virüs aşılarının (çiçek aşısı gibi) uygulamasısırasında kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Hidrokortizon ufak zedelenmelerdekullanılmamalıdır. Hardal gaz (diklora etilsülfür) keratiti, Sjogrenkeratokonjontiviti veya dejeneratif bozukluklarda etkili değildir.Geniş açılı glokom, diabetes mellitus, 5 diyoptriden daha büyük miyopiolgularında ve Krukenberg Spindle’de çok dikkatle uygulanmalıdır.Herpes simpleksin neden olduğu stomal keratit veya uveitis tedavisindeantiviral ilaçlarla birlikte hidrokortizon uygulaması dikkatleyapılmalıdır. Gebelikte güvenirliği belli değildir. Özellikleuzun süreli ve yüksek dozlardaki uygulamalardan kaçınılmalıdır.Kesin gerekmedikçe gebelerde kullanılmamalıdır. Emziren annelerdesütle yenidoğana geçebileceğinden, bebekte yan etkiler gö-rülebilir.

Yan Etkileri: Bazı kişilerdegöz içi basıncı artabilir. Uzun süreli kullanımda geniş açılı glokom,optik sinir harabiyeti, görme bozukluğu, katarakt oluşabilir. Nadirengeçici kaşıntı veya yanma, nidriyazis, ptozis, epiteliel noktalıkeratit, korneal veya skleral malasia ile tedavi bitiminden sonraveya tedavi sırasında akut anterior uveitis gö-rülebilir. Aşırıduyarlık reaksiyonları gözlenebilir. Bu reaksiyonların gö-rülmesidurumunda ilaç hemen kesilmelidir.

Doz Önerisi: Alt göz kapağı aşağı çekilerek konjunktivayabir miktar sıkılır. Göz kapağı birkaç kez aşağıyukarı oynatılarakpomadın iyice dağılması sağlanır. Günde 3-4 kez tekrar edilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.