Cosmogen

Cosmogen

Flakon

MSD

Daktinomisin

Ambalaj: 0.5mgx1 flakon.

Endikasyon: Wilms tümö-rü,rabdomiyosarkom, testis ve uterus karsinomasında endikedir. Ewingsarkomu ve botrioid sarkomun palyatif tedavisinde ya diğer antineoplastikbileşikler veya X ışını tedavisiyle birlikte ya da yalnız olarakendikedir.

Kontra Endikasyon: Eğer daktinomisinsu çiçeği veya herpes zoster enfeksiyonuna yakın bir zamanda veyaenfeksiyon sırasında verilirse, ölümle sonuçlanabilecek şiddetli,jeneralize bir hastalık oluşabilir.

Uyarılar: Daktinomisin sadece kanser kemoterapiajanlarının kullanımında tecrübeli bir hekimin nezareti altındakullanılmalıdır. Bu ilaç çok toksik olup, toz ve çö-zeltisi dikkatlekullanılıp uygulanmalıdır. Kaza sonucu gözle temas ederse, bolsuyla yıkanmalı ve hızla oftalmolojik konsültasyon yapılmalıdır.Kaza ile ciltle temas ederse, etkilenen kısım en az 15 dakika bol suylahemen yıkanmalıdır. Gebelerde kullanılmamalıdır. Ciddi yan etki potansiyelinedeniyle, anneye ilacın önemi hesaplanarak emzirmesi veya ilacınkesilmesi hakkında karar verilmelidir.

Yan Etkileri: Keyifsizlik,yorgunluk, uyuşukluk, ateş, miyalji, proktit, hipokalsemi, şelat,yutma güçlüğü, özofajit, ülseratif stomatit, farenjit, iştahsızlık,bulantı, kusma, abdominal sancı, diyare, gastrointestinal ülserasyon,aplastik anemi noktasına kadar varabilen anemi, agranülositoz,lö-kopeni, trombositopeni, pansitopeni, retikülopeni, alopesi,cilt kabartıları, akne, eritemin artması veya önceden radyasyonamaruz kalmış derinin pigmentasyonunda artma görülebilir.

Doz Önerisi: Günlük dozaj yetişkinler ve çocuklar için, 5 günsüresinde 15mg/kg/günveya vücut yüzeyinin metrekaresi başına günde 400-600mg’yi geçmemelidir. Vasati yetişkindozu maksimum 5 gün için, IV olarak günlük 500mg (0.5 mg) şeklindedir. Çocuklarda5 gün için IV olarak, günlük doz vücut ağırlığının her kilogramı için15mg’dir (0.015 mg). Değişik bir uygulamabiçimi ise, bir haftalık zaman içinde IV olarak vücut alanının behermetrekaresi için total 2500mg (2.5 mg) verilmesidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.