Crinone

Crinone

Vajinal Jel

Serono

Progesteron

Ambalaj: %4: Her biri 45 mg progesteron içeren 6 aplikatör

: %8: Herbiri 90 mg progesteron içeren 15 aplikatör.

Endikasyon: İntravajinalprogesteron, estrojen replasman uygulamalarında ek tedavi olarak;premenstrüel sendroma bağlı rahim krampları ve anormal/ağrılı kasılmalar,organik patoloji yokluğunda disfonksiyonel rahim kanaması veestrojen tedavisi gö-renlerde sekonder amenore gibi olası hormonaldengesizliğe bağlı bozukluklarda; progesteron eksikliği dokümanteedilmiş veya progesteron eksikliğinden kuşkulanılan kadınlarda,Yardımcı Üreme Teknikleri (ART) uygulamalarının bir bö-lümü olarakprogesteron takviyesi veya progesteron replasmanının gerektiğiinfertilite tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Memelerdeveya genital organlarda bilinen veya kuşkulanılan malignansi,missed abortion (atlanmış düşük), teşhis edilmemiş rahim kanaması,aktif trombofilebit veya tromboembolik bozukluklar veya hormonabağlı bir trombofilebit veya tromboembolik bozukluk geçmişi, karaciğerfonksiyon bozukluğu veya karaciğer hastalığı ve progesteronakarşı bilinen hipersensitivite durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Progestajenler bir ölçüde sıvı tutulmasına nedenolabilecekleri için bu faktörden etkilenebilecek epilepsi, astım,migren ve kalp veya böbrek fonksiyon bozukluğu gibi hastalıklarıolan kadınların dikkatle gözlem altında tutulması gerekir. Progesteronbir ART rejimi yoluyla gebe kalmak isteyen kadınlarda, gebeliğinilk aylarında uygulanır.Tekrarlayan düşük ve düşük tehlikesinde endikedeğildir. Progestajenler, bu ilaçları alan annelerin sütünde bulunduklarından,laktasyonda kullanımı önerilmemektedir. Progesteron kullanımınabağlı olarak somnolans raporları alınmış olduğu için, tehlikeli makineveya motorlu araç kullanacak hastalara dikkatli olmaları söylenmelidir.

Yan Etkileri: Karın,sırt, eklem bacak ağrısı veya perineal ağrı; şişkinlik, memelerdeşişkinlik/duyarlık, yorgunluk, sıcak basması, laktasyon, su tutulması;konstipasyon, diyare, dispepsi, geğirti, flatülans, mide ağrısı,mide bulantısı, kusma, cinsel arzunun azalması, dismenore, disparoni,sık idrara çıkma, lö-kore, noktüri, vajinal kaşıntı/irritasyon, vajinalkanama ve lekelenme, vajinal sekresyonda artma, baş dönmesi, depresyon,ruhsal durumda değişkenlik, baş ağrısı, uykusuzluk, irritabilite,sinirlilik, somnolans, akne, genital prürit görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: İntravajinal progesteronundiğer intravajinal preparatlarla birlikte kulalnılması önerilmemektedir.Hastaya intravajinal antifungal bir tedavi uygulanıyorsa, oraltedaviye geçilmesi önerilir.

Doz Önerisi: Aplikatörle intravajinal olarak, her gün aynızamanda uygulanır. Bir doz unutulduğunda, hatırlanır hatırlanmazhemen uygulanmalıdır ve önceki programa gö-re uygulamaya devamedilmelidir. Her iki form için de olağan doz aralığı: Dozaj programında,bir menstrüel siklusun veya estrojen sikluslarının 28 gün olduğuve 1. günün, kanamanın veya siklik estrojen tedavisinin ilk günüolduğu kabul edilmektedir.EstrojenReplasman Uygulamalarında Ek Tedavi: 28 günlük bir estrojen tedavisinin son 12 gününde,günaşırı (6 uygulama) bir uygulama.Olası Hormonal Dengesizliklerle İlgili Bozukluklar: Estrojen verilerek hazırlanmış kadında, tercihensabahları olmak üzere toplam 6 doza kadar günaşırı bir vajinal uygulama.İnfertilite TedavisiARTUygulamasında Progesteron Takviyesi veya Replasmanı: Progesteron eksikliğinden kuşkulanılan, normalolarak ovülasyon gö-rülen kadınlarda progesteron takviyesi olarak,dokümante edilen ovülasyondan sonra başlamak üzere günde bir veyaiki kez %8’lik (90 mg) form uygulaması. Gebelik oluşursa tedavi 12haftaya kadar devam edebilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.