CycloProgynova

CycloProgynova

Draje

Schering

Beyazdraje: Estradiol valerat 2 mg

Kahverengidraje: Estradiol valerat 2 mg, norgestrel 0.5 mg

Ambalaj: 21 draje (11 beyaz10 kahverengi).

Endikasyon: Perimenopozsendromu, primer ve sekonder amenore, siklus tempo bozuklukları,karsinamatöz olmayan hastalıklar nedeniyle yapılan ooferektomiya da ışın kastrasyonundan sonraki hormonal eksiklik belirtilerinintedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Gebelik, karaciğerin ağır fonksiyon bozuklukları,önceki gebeliklerde ortaya çıkan sarılık ya da sürekli kaşıntı,DubinJohnson sendromu, mevcut ya da geçirilmiş tromboembolikprosesler, orak hücreli anemi, uterus ya da memenin hormona bağımlıtümörleri ya da bu tür tümör kuşkusu, endometriozis, doğuştan yağ metabolizmasıbozuklukları, anamnezde Herpes gestationis, gebelik pruriti, öncekigebeliklerde şiddetlenen otoskleroz durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Gebelikten korunmak amacıyla kullanılamaz. Tedavisüresince bir gebeliğin oluşmaması gerekir. Tedavi sırasındamigren türünde baş ağrılarının ilk kez ortaya çıkması ya da alışılmamışşiddette sık sık baş ağrıları, akut görme bozuklukları (örn. göz önündetitreşimler), tromboflebitlerin ya da tromboembolik belirtilerinilk işaretleri (örn. bacakların şişmesi, nefes alırken batıcı ağrılarve nedeni bilinmeyen öksürük), gö-ğüste ağrı, darlık hissi, planlananameliyatlardan 6 hafta önce, kazalardan sonra yatak istirahatiningerekli olduğu sürece, bir sarılığın ortaya çıkması, şiddetlitansiyon, gebelik gö-rülmesi durumunda tedavi hemen kesilmelidir.

Yan Etkileri: Tek tük olgularda, gö-ğüslerde gerginlik hissi,mide yakınmaları, bulantı ve baş ağrıları, vücut ağırlığının velibidonun etkilenmesi ya da uterus kanamaları ortaya çıkabilir.

İlaç Etkileşimleri: Aynı zamanda düzenliolarak alınan başka ilaçlar, örneğin barbitüratlar, fenilbutazon,hidantoinler, rifampisin estradiol/norgestrel kombinasyonu müstahzarlarınetkisini azaltabilirler.Uygulamada diyabet ilaçlarına gereksinim değişebilir.

Doz Önerisi: Adet kanamasının beşinci gününden başlayarak21 gün süreyle her gün bir draje uygulanır.Önce beyaz, sonra açık kahverengidrajeler alınır. Daha sonra 7 günlük bir aradan sonra ikinci ambalajabaşlanır. Drajeler her gün aynı saatte alınmalı, eğer bir draje zamanındaalınmamışsa, izleyen 12 saat içinde alınmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.