Debridat

Debridat

Süspansiyon

Abdi İbrahim

Trimebutin maleat

Ambalaj: 24 mg/5 mLx250 mL’lik şişe.

Debridat

Tablet

Trimebutin maleat

Ambalaj: 100 mgx40 Tablet

: : Fort Tablet 200 mgx20 tablet.

Eşdeğeri: TribudatTablet: 100 mgx40 tablet, ForteTablet 200 mgx20 tablet(Berksam).

Endikasyon: Trimebutin,sindirim motilitesini düzenleyici bir ajandır.İrritabl kolon (spastik kolon) sendromu: Karın ağrısı ve kramplar, spazm, şişkinlik, ishalve/ve-ya kabızlık.Fonksiyonel sindirim bozuklukları: Gastrointestinal polimorfsemptomların giderilmesinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Trimebutinekarşı daha önceden oluşmuş aşırı duyarlık durumunda kontrendikedir.

Uyarılar: Yeterli çalışma bulunmadığındangebeliğin ilk üç ayında ve süt verme dö-neminde kullanılması önerilmez.

Yan Etkileri: Ender olarak kütane reaksiyonlarrapor edilmiştir. Baş dönmesi ve uyuklama hali gibi psikonö-rotikyan etkilere neden olabilir.

Doz Önerisi: Debridat Süspansiyon: Günlük doz erişkinlerde 3x1-2 ölçektir.

Deflu

Tablet

Parasetamol 300mg, klorfeniramin maleat 2 mg, fenilefrin HCI 5 mg

Ambalaj: 20 tablet.

Deflu Fort

Film Tablet

Parasetamol 650mg, klorfeniramin maleat 4 mg, fenilefrin HCI 10 mg

Ambalaj: 20 tablet.

Eşdeğeri: CetafluFort Film Tablet: 20 tablet(Atabay);TheraFluFort Film Tablet: 20 tablet(Novartis CH).

Endikasyon: Soğuk algınlığı,grip, sinüzit, saman nezlesi ya da diğer üst solunum yolu alerjilerinde,burun tıkanıklığı, aksırık, burun akıntısı, ateş, baş ağrısı ve hafifşiddetle seyreden ağrılar gibi çeşitli semptomlarda etkili bir rahatlamasağlar.

Kontra Endikasyon: Antihistaminiklere, parasetamol veya fenilefrinekarşı aşırı duyarlığı olan kişilerde kontrendikedir. Bazı antidepresifilaçların (MAO inhibitörleri) bırakılmasının üzerinden 14 gün geçmedenkullanılmamalıdır.

Uyarılar: Bu ilaç kullanılırken, alkollü içecekler almaktan,motorlu araçlar veya ağır makineler kullanmaktan sakınılmalıdır.Özellikleçocuklarda uyku hali ya da eksitabiliteye neden olabilir. Alkol,sedatifler ve trankilizanlar uyku hali etkisini artırabilirler.Astım, glokom, amfizem, kronik karaciğer rahatsızlığı, nefes darlığı,solunum zorluğu, hipertansiyon, diyabet, kalp ya da tiroid hastaları,prostat bezinin büyümesi nedeniyle idrara çıkmada zorluk çeken,antidepresif ya da yüksek tansiyon için ilaç kullanan hastalar builacı önerilen dozların üstünde kullanmamaları konusunda uyarılmalıdır.

Yan Etkileri: Deridöküntüsü, görme bulanıklığı, taşikardi, baş dönmesi, nadiren gastrointestinalbozukluklar, sedasyon, ağız kuruluğu, özellikle çocuklarda irritabilitegörülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Alkol,antidepresanlar, MAO inhibitörleri, antiepileptikler, barbitüratlar,antikonvülzanlar ve steroid yapılı oral kontraseptiflerve metoklopramid ilebirlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Deflu Şurup: 3 yaşına kadar çocuklara her 6 saatte bir 1/2 ölçükaşığı, 3-6 yaş arası çocuklara her 4 saatte bir 1/2 ölçü kaşığı, 6 yaşındanyukarı çocuklara her 4 saatte bir 1 ölçü kaşığı, büyüklere ise her 4 saatte bir2 ölçü kaşığı verilir. Çocuklara 24 saatte belirtilen dozlardan fazla verilmemeli,2 yaşın altındakilerde hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Deklarit Oral Süspansiyon: Aç veya tok karnına verilebilir;ayrıca süt ile de alınabilir.Deklarit Süspansiyon’un çocuklara günde 2 kez 7.5 mg/kg olarak verilmesiönerilir.Maksimumdoz günde 2 kez 500 mg’dir. Normal tedavi süresi hastalığın şiddetine göre 5-10gündür. Hastalık belirtileri kaybolduktan sonra tedaviye en az 2 gün daha devamedilmelidir. Streptokokal enfeksiyonlarda tedavi en az 10 gün sürdürülmelidir.Kreatinin klirensi 30 mL’dak’tan az olan çocuklarda doz yarı yarıyaazaltılmalıdır. Bu hastalarda tedavi süresi 14 günü aşmamalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.