DepoProvera

DepoProvera

Flakon

Eczacıbaşı

Medroksiprogesteronasetat

Ambalaj: -150mg/1 mLx1 Flakon ve 2 mL’lik enjektör.

Endikasyon: Doğum kontrolünde (ovülasyonunbaskılanması) endikedir.

Kontra Endikasyon: Duyarlı kişilerde, teşhis edilmemişvajinal ve idrar yolu kanamalarında, teşhis edilmemiş meme hastalığıolanlarda, gebelikte, tromboembolik ve serebrovasküler hastalıklarile aktif trombofilebitte ve karaciğer fonk-siyon bozukluğundakontrendikedir.

Uyarılar: Tromboembolik bir hastalık belirtive bulgusu olanlarda, medroksiprogesteron tedavisine başlanmadanönce, hastaların durumu yeniden değerlendirilmelidir. Nadirenanafilaktik ve anafilaktoid reaksiyonlara yol açabilir. Progestajenlervücutta bir miktar sıvı tutulmasına neden olduklarından, epilepsiya da migreni olan hastalarda ve astım, kalp veya böbrek işlev bozukluğuolan hastalarda tedavi sırasında dikkat gerekir. Medroksiprogestorenkullanan hastaların vücut ağırlığında artış gö-rülebilir. Medroksiprogesteronasetat laktasyonu engellemez, anne sütüne çok az miktarlarda geçer.

Yan Etkileri: Anafilaksi ya da anafilaktoidreaksiyonlar; trombofilebit ve akciğer embolisi; sinirlilik, uykusuzlukya da uyuklama, çabuk yorulma, depresyon, göz kararması ve baş ağrısı;ürtiker, kaşıntı, dö-küntü, akne, hirsutizm, saç dö-külmesi; bulantı;memelerde duyarlık ve galaktore; serviks erozyonlarında ya da sekresyonundadeğişiklikler; hiperpireksi, vücut ağırlığında değişiklik ve aydedeyüz görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Birlikte aminoglutamid uygulanması,medroksiprogestoren asetatın serum düzeylerini önemli derecedeazaltabilir.

Doz Önerisi: Doğum kontrolu amacıyla, her üç ayda bir 1 Flakon,derin IM enjeksiyon yoluyla uygulanır. Uygulamaya başlarken hastanıngebe olmadığından kesin olarak emin olmak için, ilk enjeksiyon, normalbir adet siklusu başlangıcındaki ilk 5 gün içerisinde veya doğum sonualtıncı haftadan önce yapılmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.