DepoProvera

DepoProvera

DepoProvera nedir ne için kullanılır, DepoProvera nasıl kullanılır, DepoProvera ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Flakon

Medroksiprogesteron Asetat

Ambalaj:

 -150mg/1 mL 1 Flakon ve 2 mL’lik enjektör.

Endikasyon:

 Doğum kontrolünde (ovulasyonun baskılanması) endikedir.

Kontrendikasyon:

 Duyarlı kişilerde, teşhis edilmemiş vajinal ve idrar yolu kanamalarında, teşhis edilmemiş meme hastalığı olanlarda, gebelikte, tromboembolik ve serebrovasküler hastalıklar ile aktif tromboflebitte ve karaciğer fonksiyon bozukluğunda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Tromboembolik bir hastalık belirti bulgusu olanlarda, medroksiprogesteron tedavisine başlanmadan önce, hastaların durumu yeniden değerlendirilmelidir. Nadiren Anafilaktik ve anafilaktoid reaksiyonlara yol açabilir. Progestagenler Vücutta bir miktar sıvı tutulmasına neden olduklarından, epilepsiya da migreni olan hastalarda ve astım, kalp ve böbrek işlev bozukluğu olan hastalarda tedavi sırasında dikkat gerekir. Medroksiprogesteron Kullanan hastaların vücut ağırlığında artış gö-rülebilir. Medroksiprogesteronasetat laktasyonu engellemez, anne sütüne çok az miktarlarda geçer.

Yan Etkileri:

 Anafilaksi ya da anafilaktoid reaksiyonlar; tromboflebit ve akciğer embolisi; sinirlilik, uykusuzluk ya da uyuklama, çabuk yorulma, depresyon, göz kararması ve baş ağrısı;ürtiker, kaşıntı, döküntü, akne, hirsutizm, saç dökülmesi; bulantı;memelerde duyarlılık ve galaktore; serviks erozyonlarında ya da sekresyonunda değişiklikler; hiperpireksi, vücut ağırlığında değişiklik ve aydede yüz görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Birlikte aminoglutetimid uygulanması,medroksiprogesteron asetatın serum düzeylerini önemli derecede azaltabilir.

Doz Önerisi:

 Doğum kontrolü amacıyla, her üç ayda bir 1 Flakon,derin IM enjeksiyon yoluyla uygulanır. Uygulamaya başlarken hastanın gebe olmadığından kesin olarak emin olmak için, ilk enjeksiyon, normal bir adet siklusu başlangıcındaki ilk 5 gün içerisinde veya doğum sonu altıncı haftadan önce yapılmalıdır.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...