Dulcaryl

Dulcaryl

efervesan Tablet

Bilim

Sodyum siklamat 125mg, sodyum sakarin 12.5 mg

Ambalaj: 100 tablet.

Dulcaryl ¼ Doz

efervesan Tablet

Sodyum siklamat31.25 mg, sodyum sakarin 3.125 mg

Ambalaj: 100 ve 500 tablet.

Endikasyon: Diabetesmellitus, obezite tedavisi, düşük kalorili rejim uygulamalarındave düşük kalorili besin, tatlı ve içeceklerin hazırlanmasında kullanılır.

Kontra Endikasyon: Siklamat ve sakarine karşı alerjisi olanlarda,akut böbrek yetmezliği ve akut kalp yetmezliğinde kontrendikedir.

Uyarılar: Konjestif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği,hipertansiyon ve karaciğer sirozu gibi su ve tuz retansiyonu olanve tuzsuz rejim uygulayanlarda dikkatle kullanılmalı ve bileşimdekisodyum miktarı dikkate alınmalıdır.

Yan Etkileri: Fazla miktardaalınırsa dışkıda yumuşama veya laksatif etki gö-rülebilir. Nadirolarak fotosensibilite reaksiyonu bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Oral potasyummüstahzarları ve oral linkomisin müstahzarlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.Diüretiklerle birlikte kullanıldığında içindeki sodyum nedeniylediüretik etkiyi azaltabileceği dikkate alınmalıdır.

Doz Önerisi: Dulcaryl Efervesan Tablet: Her ½ Tablet, 1 tatlı kaşığı tozşeker ya da 1 kesme şekerin sağladığı tatlılığı sağlar. Bu eşdeğerlikgöz önünde tutularak miktarı saptanır.Dulcarylçö-zeltisi kaynatılmakla bozulmaz.

¼Doz Efervesan Tablet: 2 TabletDulcaryl (¼ Doz)1 tatlı kaşığı toz şeker ya da 1 kesme şekerin sağladığıtatlılığı sağlar.Dulcarylçö-zeltisi kaynatılmakla bozulmaz. WHO tarafından(1982) sodyum siklamat için belirlenmiş olan kabul edilir günlük tüketimmiktarı vücut ağırlığının kg’si başına 10-12 mg’dir. Bu nedenle müstahzargünde kg başına 12 mg sodyum siklamat dozundan daha yüksek bir dozdakullanılmamalıdır. Sodyum sakarinin günlük dozu ise kg başına2.5-5 mg’yi aşmamalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.