Duphalac

Duphalac

Şurup

Solvay

Laktuloz

Ambalaj: 670 mg/mLx250 mL’lik şişe.

Eşdeğeri: Lactulac Şurup: 670mg/mLx250 mL(Koçak);Laevolac Şurup: 670 mg/mLx250 mL(İ.E.Ulagay);OsmolakSolüsyon: 670mg/mLx250 mL(Biofarma).

Endikasyon: Laksatifolarak erişkin ve çocuklarda gö-rülen kronik konstipasyon ile gebeliktegö-rülen konstipasyonlarda; bağırsaktaki detoksifiyan özelliğindenötürü kronik portalsistemik ensefalopatide (hepatik prekoma vekoma) ve gaita kıvamının yumuşak olmasının istendiği durumlarda(hemoroid, kolon ya da anüse yö-nelik cerrahi girişimlerden sonra)kullanılır.

Kontra Endikasyon: Gastrointestinalobstrüksiyon, galaktozemi, laktoz intoleransı durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Laktulozun 15 mL’si 1.7 gram galaktoz ve 1 gram laktoziçerir. Diyabetliler ve galaktozsuz diyet uygulayanlarda dikkatedilmelidir.Gebelik ve emzirme dö-neminde güvenle kullanılabilir.

Yan Etkileri: Tedavininilk birkaç gününde şişkinlik hissi oluşabilir. Önerilenden yüksekdozlarda kullanıldığında karın ağrısı ve ishal gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Laktülozun kolon pH değerinidüşürmesi nedeniyle, salınımı kolon pH’ına bağlı olan ilaçların(5-ASA içeren bazı preparatlar) inaktivasyonuna neden olabilir.

Doz Önerisi: Konstipasyonda ve gaita kıvamının yumuşak olmasınınistendiği durumlarda doz: Erişkinlerde tedaviye günde 15-45 mL ile başlanarak,alınan yanıta gö-re 15-25 mL’lik dozlarla devam edilmesi önerilir.7-14 yaş arası çocuklarda tedaviye günde 25 mL ile başlanarak, alınanyanıta gö-re 10-15 mL’lik dozlarla devam edilmesi önerilir. 1-6 yaşarası çocuklarda, tedaviye günde 5-10 mL ile başlanarak, alınan yanıtagö-re 5-10 mL’lik dozlarla devam edilmesi önerilir. Bebeklerde isebaşlangıç ve sürek dozları 5 mL’dir.Hepatik koma ve prekomadadoz: Başlangıçdozu olarak günde 3 kez 30-50 mL ile başlanır. Sürek dozu, günde en fazla2-3 kez yumuşak bir defekasyon sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.