Dynabac

Dynabac

Enterik Kaplı

Tablet

Abdi İbrahim

Diritromisin

Ambalaj: 250 mgx10 enterik kaplı tablet.

Endikasyon: Duyarlımikroorganizmalar tarafından meydana getirilen, kronik bronşitin akutalevlenmeleri, akut bronşite bağlı olarak gelişen sekonder bakteriyelenfeksiyonlar, toplumda edinilmiş pnömoniler, farenjit ve tonsillit olgularıgibi alt ve üst solunum yolları enfeksiyonları ile deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarınıntedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Diritromisineve diğer makrolid antibiyotiklere karşı duyarlı kişilerde kullanılmasıkontrendikedir.

Uyarılar: Antibiyotiklerve bu arada diritromisin, daha önce herhangi bir alerji ve özellikle de ilaçalerjisi gelişmiş olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Diritromisininbebeklerde ve 12 yaşından küçük çocuklarda etkinlik ve güvenirliği henüzsaptanmamıştır. Gebelerde sadece, açıkça gereksinim duyulduğu takdirdekullanılmalıdır. Bebeğini emziren annelerdeki kullanım sırasında dikkatliolmak gerekir. Şiddetli karaciğer yetmezliğinde dozajın azaltılması ya da dozaralığının uzatılması düşünülmelidir.

Yan Etkileri: En sık görülen yan etkiler, karın ağrısı, ishal, bulantı,kusma, dispepsi, gaz şikayetleri ve iştahsızlıktır. Ayrıca asteni, deridöküntüleri, ürtiker ve kaşıntı dahil aşırı duyarlık reaksiyonları, başağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk ve vajinal kandidiyazis/vajinitbildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Alüminyumve magnezyum içeren antasitlerle birlikte kullanıldığında emilim düzeylerindehafif değişiklikler oluşmaktadır. (Antasitlerden önce alındığında emilimiazalmakta, antasitlerden sonra alındığında ise hafifçe artmaktadır). H2reseptör antagonistlerinden hemen sonra verildiğinde diritromisin emilimihafifçe artmaktadır.

Doz Önerisi: Yemeklerle veya yemeklerden sonraki 1 saat içindealınmalıdır. Tabletler kırılmadan ve çiğnenmeden bir bütün olarak yutulmalıdır.Erişkinlerde tüm endikasyonlarda gün-de 1 kez 500 mg şeklinde kullanılır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.