Ekorinol

Ekorinol

Şurup

Yeni İlaç

Parasetamol 160mg, klorfeniramin maleat 0.75 mg/5 mL

Ambalaj: 120 mL’lik şişe.

Endikasyon: Çocuklardagrip ve soğuk algınlığına bağlı hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin ve üstsolunum yolu enfeksiyonlarının oluşturduğu alerjik semptomların kısa sürelitedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Etkin maddelerden birine karşı aşırı duyarlık durumundakontrendikedir

Uyarılar: Hipertansiyon, ciddi kardiyovasküler bozukluk,hipertiroidizm, diyabet, astma, glokom, amfizem, kronik akciğerhastalığı, böbrek bozukluğu, prostat hipertrofisine bağlı idrarretansiyonu gibi durumlarda dikkatle kullanılmalıdır. Dikkat gerektirenmakinelerde çalışanlar, tehlikeli veya yüksek yerlerde çalışanlar,araç kullananlar, ilacı kullanırken bu gibi işleri yapmamaları konusundauyarılmalıdır. Kesin gerekmedikçe gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Deri dö-küntüsü, görme bulanıklığı, taşikardi,baş dönmesi, nadiren gastrointestinal bozukluklar, sedasyon, ağızkuruluğu, özellikle çocuklarda irritabilite gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Antihistaminikler, alkol veantidepresanların etkilerini artırırlar. Fenilpropanolamininbadrenerjik blokerlerle birliktekullanılması taşikardiye neden olabilir. MAO inhibitörleri ilebirlikte kullanılmamalıdır. Antiepileptikler, barbitüratlar,trisiklik antidepresanlar ve alkol parasetamolün yarı ömrünüuzatabilir ve toksisitesini artırabilir. Antikonvülzanlar vesteroid yapılı oral kontraseptiflerin kronik kullanımı parasetamolünterapö-tik düzeylere ulaşmasını engelleyebilirler. Metoklopramidparasetamolün ince bağırsaklarda emilimini hızlandırabilir.

Doz Önerisi: 6 kg’ye kadar olan çocuklarda 6 saatte bir 2.5 mL;6-10 kg arası 4 saatte bir 2.5 mL; 10-20 kg arası 6 saatte bir 5 mL; 20kg üzeri 4 saatte bir 5 mL uygulanır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.