Eslopram

Eslopram

Çentikli FilmTablet

Eczacıbaşı

Sitalopram hidrobromür

Ambalaj: 20 mgx28 tablet.

Eşdeğeri: Cipram Film Tablet: 20 mgx28 tablet(Lundbeck);Citara Film Tablet: 20 mgx28 tablet(Fako);CitolFilm Tablet: 20 mgx28tablet(Abdi İbrahim);Relaxol Film Tablet: 20 mgx28 tablet(Abdiİbrahim).

Endikasyon: Depresyon tedavisi, relaps/rekürransların önlenmesi,agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğuntedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Sitaloprama aşırı duyarlığıolanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Sitalopram, MAO inhibitö-rüalanlara ya da bunların kesilmesinden sonraki 14 gün içinde verilmemelidir.MAO inhibitörleriyle tedavi, sitalopramın kesilmesinden 7 günsonra başlatılabilir. Sitalopramla tedavide hasta manik faza girersesitalopram kesilmeli ve bir nö-roleptikle tedavi edilmelidir.Panik bozukluğu olan bazı hastalar, antidepresan tedavisinin başında, artananksiyete semptomları gösterebilir. Bu paradoks retansiyon, tedavinin ilk ikihaftası içinde, genellikle kaybolur. Gebe veya emziren kadınların, eğerklinik yarar, teorik riskten daha ağır basmıyorsa sitalopramla tedaviedilmemeleri önerilmektedir. Sitalopram çok düşük konsantrasyonlardasüte geçer. Hastalara, araba ve araç kullanırkan dikkatli olmalarıönerilmelidir.

Yan Etkileri: En yaygın yan etkiler ağız kuruluğu,bulantı, uyku hali, terleme artışı ve tremordur. Ender olgulardakonvülsiyon ortaya çıkmıştır. Sitalopram normalde klinik önemtaşımayan bir biçimde kalp hızında küçük bir azalmaya neden olabilir.Önceden kalp hızı düşük hastalarda ise bradikardiye yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri: Sumatriptanın serotonerjiketkilerini güçlendirebileceğinden aynı anda kullanılması önerilmez.Simetidin sitalopramın plazma ortalama kararlı düzeylerindeartmaya neden olmuştur.

Doz Önerisi: Besin alınmasından bağımsız olarak günün herhangi birsaatinde alınabilir. Depresyon tedavisinde oral yoldan tek doz olarak günde 20mg kullanılır. Hastanın bireysel yanıtı ve depresyonun şiddetine göre doz enfazla günde 60 mg’ye çıkılabilir. Panik bozuklukta günlük 20 mg’lik dozaçıkmadan önce, ilk hafta günlük 10 mg’lik oral doz önerilir. Hastanın vereceğibireysel yanıta göre, günde en fazla 60 mg’ye çıkılabilir. Obsesifkompulsifbozukluk tedavisinde başlangıç için önerilen günlük doz 20 mg’dir. Hastanınklinik durumuna göre, günlük doz 20’şer mg’lik dilimler halinde artırılarakgünde 60 mg’ye çıkılabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.