Eslopram

Eslopram

Eslopram nedir ne için kullanılır, Eslopram nasıl kullanılır, Eslopram ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çentikli Film Tablet

Sitalopram hidrobromür

Ambalaj:

 20 mg x 28 tablet.

Endikasyon:

 Depresyon tedavisi, relaps/reküransların önlenmesi,agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Sitaloprama aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Sitalopram, MAO inhibitörü alanlara ya da bunların kesilmesinden sonraki 14 gün içinde verilmemelidir.MAO inhibitörleriyle tedavi, sitalopramın kesilmesinden 7 gün sonra başlatılabilir. Sitalopram İle tedavide hasta manik faza girerse sitalopram kesilmeli ve bir nöroleptik tedavi edilmelidir.Panik bozukluğu olan bazı hastalar, antidepresan tedavisinin başında, artan anksiyete semptomları gösterebilir. Bu paradoks retansiyon, tedavinin ilk iki haftası içinde, genellikle kaybolur. Gebe veya emziren kadınların, eğer klinik yarar, teorik riskten daha ağır basıyorsa sitalopram ile tedavi edilmemeleri önerilmektedir. Sitalopram çok düşük konsantrasyonlarda süte geçer. Hastalara, araba ve araç kullanır kan dikkatli olmaları önerilmelidir.

Yan Etkileri:

 En yaygın yan etkiler ağız kuruluğu,bulantı, uyku hali, terleme artışı ve tremordur. Ender olgularda konvülsiyon ortaya çıkmıştır. Sitalopram normalde klinik önem taşımayan bir biçimde kalp hızında küçük bir azalmaya neden olabilir.Önceden kalp hızı düşük hastalarda ise bradikardiye yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Sumatriptanın serotonerjiketkilerini güçlendirebileceğinden aynı anda kullanılması önerilmez.Simetidin sitalopramın plazma ortalama kararlı düzeylerinde artmaya neden olmuştur.

Doz Önerisi:

 Besin alınmasından bağımsız olarak günün herhangi bir saatinde alınabilir. Depresyon tedavisinde oral yoldan tek doz olarak günde 20 mg kullanılır. Hastanın bireysel yanıtı ve depresyonun şiddetine göre doz en fazla günde 60 mg’ye çıkılabilir. Panik bozuklukta günlük 20 mg’lik dozaçıkmadan önce, ilk hafta günlük 10 mb’lik oral doz önerilir. Hastanın vereceği bireysel yanıta göre, günde en fazla 60 mg’ye çıkılabilir. Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisinde başlangıç için önerilen günlük doz 20 mg’dir. Hastanın Klinik durumuna göre, günlük doz 20’şer mg’lik dilimler halinde artırılarak günde 60 mg’ye çıkılabilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...