Fenidin

Fenidin

Şurup

Merkez Lab.

Difenhidramin HCI14 mg, amonyum klorür 135 mg, sodyum sitrat 57 mg, mentol 1.1 mg/5 mL

Ambalaj: 125 mL’lik ambalaj.

Eşdeğeri: BenilŞurup: 125 mL(Akdeniz).

Endikasyon: Solunumsistemindeki mukoz ifrazın yumuşatılıp çıkarılmasına yardım edecekfaktörler bu kombinasyonda bir araya getirilmiştir. Soğuk algınlığındanileri gelen öksürüklerin tedavisinde kullanılır. alerjik nedenliöksürüklerde endikedir. Üst solunum yolları mukozasının irritasyonunuyatıştırıcı bir etki gösterir.

Kontra Endikasyon: Bileşimdekimaddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlı olanlarda, MaOinhibitö-rü ilaç alanlarda, dar açılı glokomda, astım nö-betlerinde,prostat hipertrofisi olgularında, prematüre ve yenidoğanlardakullanılmamalıdır.

Uyarılar: Kombinasyonun içerdiği antihistaminik maddeolan difenhidramin reaksiyon yeteneğini azaltıp, uyuşukluk,dikkat refleks kaybı ve uyku oluşturacağından araba kullananlar,yüksek ve tehlikeli yerlerde ve dikkat gerektiren aletlerle çalışanlaraverilmemelidir. Santral sinir sistemini deprese eden alkol, hipnotikve trankilizan ilaçlarla beraber kullanıldığında depresyon etkisininşiddetleneceği unutulmamalıdır.Gebelerde fetüsü, emziren annelerde laktasyonuetkileyebileceği göz ö-nünde tutularak, böyle kişilerde kullanılmasındankaçınılmalıdır.

Yan Etkileri: Başlıca uyuşukluk,ağızburun ve boğaz kuruluğu gö-rülebilir. Ayrıca bazan deri dö-küntüleri,ışığa karşı duyarlık, bulanık görme, iştahsızlık, hipotansiyon,idrar retansiyonu, baş ağrısı, palpitasyon gö-rülebilir. Ö-zellikleçocuklarda yüksek dozlarda verildiğinde uykusuzluk, huzursuzluk,bulantı gö-rülebilir. Bu yan etkiler ilacın kullanımına son verildiğindeortadan kalkar.

İlaç Etkileşimleri: MaO inhibitö-rü,santral sinir sistemi depresanları, alkol, trankilizan ve narkotikanaljeziklerle birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Günlük doz erişkinlerde her 2-3 saatte bir 1-2 ölçekve çocuklarda 1-5 yaş arasında olanlarda her 3-4 saatte bir ½ ölçekve 6-12 yaş arasında olanlarda her 3-4 saatte bir 1 ölçektir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.