Fenistil

Fenistil

Draje

NovartisCH

Dimetinden maleat

Ambalaj: 1 mgx20 draje.

Fenistil

Şurup

Dimetinden maleat

Ambalaj: 10 mg/100 mL’lik ambalaj.

Endikasyon: Ürtiker,saman nezlesi, atopik rinit gibi üst solunum yolunun alerjik durumları,ilaç ve besin alerjileri, kolestazise bağlı kaşıntılar dışında çeşitlinedenlere bağlı kaşıntılar, su çiçeği gibi dö-küntülü deri hastalıklarındakikaşıntılar ve bö-cek sokmalarında endikedir. Ekzema ve alerjik orijinlidiğer kaşıntılı dermatozlarda yardımcı tedavi olarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: Dimetindenekarşı aşırı duyarlı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Dimetinden mental uyanıklığı azaltabilir. Hastalar,araba kullanırken veya dikkat gerektiren diğer işleri yaparkendikkatli olmaları konusunda uyarılmalıdır. Gebelerde ancak zorunluolduğunda ve beklenen yararları potansiyel zararlarından dahaönemliyse kullanılmalıdır.Dimetindenin emziren anneler tarafından kullanılmamasıönerilir.

Yan Etkileri: Uyuşukluk,bazan bulantı dahil gastrointestinal rahatsızlık, ağız veya boğazkuruluğu, baş dönmesi, heyecanlanma, baş ağrısı, ödem, deride dö-küntüler,kas spazmı ve solunum bozuklukları görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Trankilizanlarveya alkol gibi SSS depresanlarının sedatif etkisini artırabilir.Alkolle birlikte alındığında reflekslerde çok belirgin yavaşlamagö-rülebilir. MAO inhibitörleriyle birlikte uygulanması antihistaminiklerinantimuskarinik ve SSS depresan etkilerini artırabilir, birliktekullanılmaları önerilmez. Trisiklik antidepresanlar ve antikolinerjikilaçlar antihistaminiklerle aditif antimuskarinik etkileşmegösterirler ve bu nedenle glokom veya üriner retansiyonun şiddetlenmeriskini artırırlar.

Doz Önerisi: Fenistil Draje: Yetişkinlerde doz günlük ortalama3 kez 1-2 drajedir. Uyuşukluğa eğilim gösteren hastalara yatmadanönce 2 draje ve kahvaltıda 1 draje alması önerilir.

Endikasyon: Ağrı veenflamasyon ile karakterize osteoartrit (artroz, dejeneratif eklemhastalığı), tendinit, tenosinovit, periartrit, burkulmalar, incinmelergibi posttravmatik veya akut muskuloskeletal bozukluklar içerençeşitli durumlarda ve aşağı bel ağrılarında endikedir.

Kontra Endikasyon: Daha önceden piroksikamın herhangi bir dozajformuna karşı aşırı duyarlık göstermiş kişilerde kullanılmamalıdır.Aspirinve diğer nonsteroid antienflamatuvar ilaçlara karşı çapraz duyarlıkpotansiyeli vardır. Aspirin ve diğer nonsteroid antienflamatuvarilaçlarla astım semptomları, rinit, anjiyoödem veya ürtiker gelişebilenhastalara verilmemelidir.

Uyarılar: Lokal irritasyon gelişirse uygulamakesilmeli ve gerekirse uygun tedaviye başlanmalıdır. Gö-ze, mukozaya,açık deri lezyonları ve uygulama yerinde cilt hastalığı bulunanlarauygulanmamalıdır. Gebelerde ve emziren annelerde kullanımı önerilmez.

Yan Etkileri: Hafif veya orta derecede lokalirritasyon, eritem, dö-küntü, pitroid kepeklenme, kaşıntı ve uygulamayerinde lokal lezyonlar görülebilir.

Doz Önerisi: 1 gramlık doz (5 mg piroksikama eşdeğer) günde3-4 kez hastalık bölgesine iyice ovuşturularak sürülür.Oklüzif bandaj yapılmamalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.