Fentanyl Citrate

Fentanyl Citrate

Fentanyl Citrate nedir ne için kullanılır, Fentanyl Citrate nasıl kullanılır, Fentanyl Citrate ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler?

Ampul/Flakon

Fentanil

Ambalaj:

  • 100 µg/2 mLx10 ampul
  • 500 µg/10 mLx1 flakon
  • 1000 µg/20 mL 1 flakon.

Endikasyon:

Genel ve bölgesel anestezide ilave narkotik analjezik olarak; droperidol gibi bir nö-roleptikle birlikte anestezik premedikasyonda, anesteziindüksiyonunda ve genel veya bölgesel anestezinin sürdürülmesinde ilave ajan olarak; büyük ameliyat geçirecek olan yüksek risk altındaki hastalara oksijen ile birlikte anestezik ajan olarak kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Fentanil Ve diğer morfinomim etiklere aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Fentanyl Citrate Uyarılar:

 Bağımlılık yapabilir. Fentanil,İV anesteziklerin kullanımında ve güçlü opioidlerin solunum sistemi etkilerinin önlenmesinde özellikle eğitimli kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Fentanyl Citrate Yan Etkileri:

Sık görülen yan etkiler solunum depresyonu, apne, göğüs kaslarını da etkileyebilen kas rijiditesi, miyoklonik hareketler, bradikardi, (geçici) hipotansiyon,bulantı, kusma ve baş dönmesidir.

İlaç Etkileşimleri:

Barbitüratlar,benzodiazepinler, nöroleptikler, halojenik gazlar ve diğer nonselektif SSS depresanları (örneğin alkol) narkotiklerin neden olduğu solunum depresyonunu potansiyalize eder. Fentanil uygulamasından sonra diğer SSS depresanı ilaçların dozu azaltılmalıdır. MAO inhibitörlerinin herhangi bir cerrahi ve anestezik uygulamadan 2 hafta önce kesilmesi genellikle önerilmektedir.

Fentanyl Citrate Doz Önerisi:

Hastane ortamında ve uzman kişilerce kullanılır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...