FerroSanol

FerroSanol

FerroSanol nedir ne için kullanılır, FerroSanol nasıl kullanılır, FerroSanol ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Draje

Ferroglisin sülfat

Ambalaj:

 225 mgx50 ve 500 draje.

Endikasyon:

 -Gizli ve açık belirgin demir eksikliği anemilerinde; gelişim bozukluklarında;hastalık sonrası ve ameliyat sonrası zayıflıkta; gebelik ve lohusalıkta,özellikle multi pahada; ağır menstrüel kan kaybı olan kadınlarda; aneminin önlenmesi amacıyla parazitik enfeksiyon veya besinsel demir eksikliği durumlarında kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Hemosiderosis,hemokromatoziste, şiddetli rejyonel enteritis, ülseratif kolitiste;demirin oral yolla alınmasında tolere olma yeteneği bulunmayan durumlarda, hemolitik anemide kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Oral yolla kullanılan demir bileşikleri lokal tahriş edici etkileri nedeniyle ülseri kötüleştirir. Bu nedenle,ülserde ağızdan demir bileşikleri alınması sakıncalıdır.

Yan Etkileri:

 Kabızlık,ishal, gastrik ağrı olabilir. İlacı yemek aralarında almak yerine,yemeklerden hemen sonra almak bu yan etkileri azaltılabilir ya da uzaklaştırabilir. Ferro demiri feçesi siyaha boyar.

İlaç Etkileşimleri:

 Antrasit Maddelerle ve tetrasiklin gibi ilaçlarla, süt veya çay gibi içeceklerle birlikte alınmamalıdır. Eğer alınacaklarsa, demirin absorpsiyonunaetki etmemeleri için bir süre geçtikten sonra alınması önerilir.

Doz Önerisi:

 FerroSanol Draje: Başlangıçta yemeklerle birlikte veya yemeklerden hemen sonra günde 4-6x1 draje ve daha sonra günde 1-2x1 draje uygulanır.

Doz Önerisi:

 FerroSanol Damla: Yetişkinlerde ileri demir yetmezliği anemilerinde, 1 ile 2 hafta süreyle günde 2-3 kez yaklaşık 40 damla(1.5 mL) alınır. Bu doz daha sonra genellikle günde 2 ile 3 kez yaklaşık 30’ar damla indirilir. Çocuklarda, yaşlarına göre günde 5 ile 30 damla, öncelikle mama veya yemeklerine karıştırılarak verilir.

Doz Önerisi:

 FerroSanol Kapsül: Günlük doz 1 Kapsül, ağır anemilerde sabah 1, akşam 1 Kapsül ve 6 yaşından büyük çocuklarda 1 Kapsüldür.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...