FerroSanol

FerroSanol

Draje

Adeka

Ferroglisin sülfat

Ambalaj: 225 mgx50 ve 500 draje.

FerroSanol

Damla

Ferroglisinsülfat

Ambalaj: 170 mg/mLx30 mL’lik damlalıklışişe.

FerroSanol

Duodenal Kapsül

Ferroglisin sülfat

Ambalaj: 567.7 mgx20 kapsül.

Endikasyon: -Gizli veaçıkbelirgin demir eksikliği anemilerinde; gelişim bozukluklarında;hastalık sonrası ve ameliyat sonrası zayıflıkta; gebelik ve lohusalıkta,özellikle multiparada; ağır menstrüal kan kaybı olan kadınlarda; anemininönlenmesi amacıyla parazitik enfeksiyon veya besinsel demir eksikliğidurumlarında kullanılır.

Kontra Endikasyon: Hemosiderosiste,hemokromatosiste, şiddetli rejyonel enteritiste, ülseratif kolitiste;demirin oral yolla alınmasında tolere olma yeteneği bulunmayandurumlarda, hemolitik anemide kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Oral yolla kullanılan demir bileşiklerilokal tahriş edici etkileri nedeniyle ülseri kö-tüleştirir. Bu nedenle,ülserde ağızdan demir bileşikleri alınması sakıncalıdır.

Yan Etkileri: Kabızlık,ishal, gastrik ağrı olabilir. İlacı yemek aralarında almak yerine,yemeklerden hemen sonra almak bu yan etkileri azaltabilir ya dauzaklaştırabilir. Ferro demiri feçesi siyaha boyar.

İlaç Etkileşimleri: Antasitmaddelerle ve tetrasiklin gibi ilaçlarla, süt veya çay gibi içeceklerlebirlikte alınmamalıdır. Eğer alınacaklarsa, demirin absorpsiyonunaetki etmemeleri için bir süre geçtikten sonra alınması önerilir.

Doz Önerisi: FerroSanol Draje: Başlangıçta yemeklerle birlikteveya yemeklerden hemen sonra günde 4-6x1 draje ve daha sonra günde1-2x1 draje uygulanır.

Doz Önerisi: FerroSanol Damla: Yetişkinlerde ileri demir yetmezliğianemilerinde, 1 ile 2 hafta süreyle günde 2-3 kez yaklaşık 40 damla(1.5 mL) alınır. Bu doz daha sonra genellikle günde 2 ile 3 kez yaklaşık30’ar damla indirilir. Çocuklarda, yaşlarına gö-re günde 5 ile 30damla, öncelikle mama veya yemeklerine karıştırılarak verilir.

Doz Önerisi: FerroSanol Kapsül: Günlük doz 1 Kapsül, ağır anemilerdesabah 1, akşam 1 Kapsül ve 6 yaşından büyük çocuklarda 1 Kapsüldür.

FerroSanol B

Şurup

Ferro glisin sülfat112.50 mg, B2vitamini (riboflavin5-fosfat sodyum) 0.43 mg,B1vitamini 0.32 mg, B6vitamini 0.63 mg.

Ambalaj: 150 mL’lik şişe.

Endikasyon: Demiryetmezliği ve diğer hipokromik anemilerde kullanılır. Gelişim bozukluğu,yorgunluk, bitkinlik, güçsüzlük, nekahat, gebelik, lohusalık, multipara,menstrual kan kaybı, demir ve vitamin eksikliğine bağlı bitkinlikler,okul ve ilkbahar yorgunluklarında endikedir.

Kontra Endikasyon: Rejyonalenteritis, ülseratif kolit ve demirin tolere olma yeteneği bulunmayandurumlarda kontrendikedir. Aşırı dozdan özellikle çocuklarda kaçınılmalıdır.Işıktan korunmalıdır.

Yan Etkileri: Dışkıyısiyaha boyayabileceği hastaya bildirilmeli ve gizli gastrointestinalkanamalara karşı dikkatli olunmalıdır.

İlaç Etkileşimleri: Antasit,süt ve süt ürünleri, çay, yumurta, tetrasiklin, fosfatlar ve kalsiyumtuzlarıyla aynı anda kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Erişkinlerde tok karına günde 3x2 ölçek, 2-5 yaşarası çocuklarda günde 1-2 ölçek, 5-12 yaş arası çocuklarda günde2-3 ölçek ve bebeklerde ½-1 ölçek kullanılır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.