Flagentyl

Flagentyl

Tablet

Eczacıbaşı

Seknidazol

Ambalaj: 500 mgx4 tablet.

Endikasyon: Entamoebahistolytica’nın etken olduğu intestinalve hepatik amebiazis ileTrichomonasvaginalis’in neden olduğu üretrit vevajinitlerde endikedir.

Kontra Endikasyon: İmidazoltürevlerine karşı aşırı duyarlı olan hastalarda kullanılmamalıdır.Gebelik şüphesinde, gebeliğin ilk üç ayında ve emziren kadınlardakullanılmamalıdır.Seknidazol plasenta ve anne sütüne geçer.

Uyarılar: Tedavi sırasında hastalaraalkollü içkilerden kaçınmaları söylenmelidir. Anamnezinde kandiskrazisi olan olgularda seknidazol ihtiyatla kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: İmidazoltürevi ilaçların kullanımı sırasında gö-rülmesi mümkün yan etkilerarasında bulantı, karın ağrısı, tat değişiklikleri (ağızda metaliktat), glossit, stomatit gibi sindirime ilişkin yakınmalar, ürtikerve tedavinin kesilmesiyle geri dö-nüşlü hafif lö-kopeni gö-rülebilir.Daha seyrek olarak baş dönmesi, koordinasyon bozukluğu, ataksi, paresteziler,duyusal ve motor polinevritler bildirilmiştir. Bulantı, kusma vegastralji seyrek olarak bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Seknidazol,disulfiram tedavisiyle birlikte kullanılmamalıdır. Varfarin tedavisigö-ren hastalarda ihtiyatlı olunmalıdır.

Doz Önerisi: İntestinal amebiazis tedavisinde, erişkinlerde2g ve 12 yaşından küçük çocuklarda 30 mg/kg hesabıyla tek doz halindeuygulanır. Asemptomatik amebiaziste ise aynı doz 3 gün süreyle kullanılır.Hepatik amebiazis tedavisinde erişkinlerde 1.5 g ve çocuklarda 30mg/kg hesabıyla oluşturulan dozlar 5 gün süreyle uygulanır.Trichomonas vaginalis’in neden olduğu üretrit ve vajinitlerdetek doz halinde 2 g uygulanır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.